Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-07-01 Spacerkiem przez Balin
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3476
od września 2006

2010.07.19 10:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pierwszy dzień lipca był bardzo upalny. Tym nie mniej z grupą wolontariuszy z trzebińskiego sanatorium pod klepsydrą udaliśmy się na spacer po okolicy Chrzanowa. Zwiedzaliśmy teren Balina Małego na obszarze nieoszłego Nowego Chrzanowa. Oto mapa firmy Compass na której naniosłem trasę tego spaceru.Dokumentację fotograficzną wykonywałem tylko w zakresie uwzględniającym istotne zmiany. Ostatecznie wiele fotoreportaży z tego miejsca już wykonałem.
Tak tego dnia wyglądał odcinek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej tuż za autostradą w miejscu prowadzącym do lasu Warpie na Rosowej Górze.Na skraju lasu dość obficie kwitła naparstnica zwyczajna.Po drodze mijaliśmy tę nieźle przygiętą brzozę. Musi nie podniosła się po zimie.

Liczny w tym miejscu jest również dzwonek brzoskwiniolistny.Po opuszczeniu Rosowej Góry powróciliśmy w rejon przejścia pod autostradą. W tym miejscu skręciliśmy na zachód. Tuż przy drodze uwieczniłem zdrowego goździka kartuzka.

Były tutaj również osobniki zaatakowane przez głownię. Chwilowo jest to Microbotryum dianthorum, ale wiadomym mi jest, że to też są przynajmniej dwa gatunki.

Pola powoli z zielonych stawały się brązowo-żółte.Ich ozdobą były pojedyncze egzemplarze okazałych gatunków. Przykładem jest ta dziewanna firletkowa.Ciekawostką była ta lilia. Albo jest to Lilium bulbiferum, albo jakiś uciekinier z ogrodu ze sporą domieszką genów tego gatunku.

Najwięcej jest tutaj chabra driakiewnika.Część pól jest uprawiana. Oto zasiew gryki.Tuż przed laskiem Jagodowy Dół naszą uwagę przyciągnęło zapiaszczone pole. Jego ozdobą był jasieniec piaskowy.Były tutaj również pojedyncze okazy centurii. W stosunku do badań, które prowadziłem tej okolicy w 1997 roku jest to gatunek ustępujący.Największym zaskoczeniem był ów kawałek araukarytu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że przytargał go tutaj spod Siewierza lodowiec. Nie należy wykluczyć czynnika ludzkiego.Na tym piasku spore płaty tworzyła szczotlicha siwa.A oto widok ogólny tego miejsca. Być może ktoś zgarnął stąd grunt i odsłonił piaszczyste podłoże.Z traw ponadto wystepuje tutaj licznie tymotka Boehmera.W dalszym etapie naszej wędrówki poszliśmy w stronę lasu przy ulicy Dębowa. Oto droga na trawersie lasku Jagodowy Dół.Przyległą doń zwałkę budowlaną opanowują maki polne.W murawach na południe od lasu przy polnym przedłużeniu ulicy Dębowa rośnie pięciornik srebrny.Ostatnie dwa zdjęcia z tej wyprawy pokazują zaplecze byłej tuczarni, obecnie teren zakładu miejscowego producenta styropianu. Pierwsze z nich pokazuje, że gleba jest tutaj wciąż bogata w związki azotu i dlatego jest to królestwo pokrzyw.A na zakończenie rzut oka na uschnięte głogi w dolince pomiędzy ową tuczarnią a Rosową Górą.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji