Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-07-15 Z Cezarówki do Koźmina, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#79
od czerwca 2010

To była pierwszy wakacyjny czwartkowa wędrówka. Od tej chwili aż do końca wakacji czekam w Muzeum w Chrzanowie do czwartej po południu a potem gdzieś idę. W reklamie tych wycieczek ostrzegłem, że spacery, podczas których będziemy się posiłkować publicznymi środkami komunikacji trwać będę do zmroku lub nieco dłużej, o ile zapędzimy się tam, gdzie diabeł mówi dobranoc a i to niecodziennie. Tego dnia już o ósmej wieczorem byłem w domu. Oto trasa naszej wycieczki, odbytej samowtór - znaczy się było nas dwoje. Oto trasa pierwszego etapu na mapie firmy Compass.
Zdjęcia dokumentują odcinek oznaczony kolorem czerwonym. Na początek zachwaszczone pole uprawne. Dominuje gorczyca polna.Jest też chaber bławatek - Centaurea cyanus.Bliżej drogi znajdziemy płaty wrotyczu pospolitego - Tanacetum vulgare.Od strony lasu znajdował się wymęczony upałem starzec jakubek.

Trafił się tutaj jeszcze kwitnący i to w bardzo dobrej kondycji wilczomlecz lancetowaty.Sąsiadujący z zabudowaniami las to coś w rodzaju boru, między innymi dlatego, że runo na to jednoznacznie nie wskazuje. Z drugiej strony nazwa Sośnica dla tego kompleksu leśnego zobowiązuje.Pierwszą poważną zagadką jest płat wiązówki błotnej - Filipendula ulmaria.

Ciekawie wygląda również kwiat bodziszka błotnego - Geranium palustre przebijającego się poprzez liście jeżyny popielicy - Rubus caesius.A oto kolejny dowód na to, że mieszkańcy Balina są zagorzałymi ekologami i nie zgadzają się na istnienie w tym miejscu wysypiska śmieci nazywanego formalnie Zakładem Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Koszami na śmieci są tutaj warpie, otaczające szybiki byłych kopalń galmanu. Wszystkie pagórki w tym lesie to pozostałości po kopalniach z przełomu XIX i XX wieku.
Las przecina wiele dróg.W drzewostanie pojawiają się różne gatunki drzew liściastych, w tym lipa drobnolistna.W niektórych szybikach pełniących rolę koszy na śmieci trafia się oprócz normalnych śmieci gruz.To jednak nie przeszkadza roślinom ściśle chronionym opanowywać tego siedliska. Jednym z nich jest przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis. To kolejny dowód na to, że w rejonie Chrzanowa jest ona godna swojej nazwy.Są też kruszczyki - Epipactis w różnych stadiach rozwoju.Częsta jest też konwalia majowa - Convallaria majalis.Idąc dalej ku obrzeżu lasu natrafiliśmy na warpie w których rósł głóg - Crataegus.Napotkałem też rzepik - Agrimonia. sądzę, że to po prostu Agrominia eupatoria.

Przy drodze była również sosna, którą w dzieciństwie zaatakowała zwójka.

A oto warpie, w którym przycupnęła zdziczała jabłoń domowa - Malus domestica.Opuszczając powoli las ponownie widzimy sosny zwyczajne.A przy drodze w chaszczach porastających otwartą przestrzeń jest wilżyna ciernista - Ononis spinosa.Tę otwartą przestrzeń ciągnącą się po zabudowę Cezarówki Dolnej będę musiał uznać za odrębną powierzchnię badawczą.Jest tutaj kilka potencjalnych "pacjentów", takich jak ten chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.

A oto owocujący kozibród łąkowy.Niemalże na szczycie wzniesienia wśród niezbyt wymagających orlic - Pteridium aquilinum ciekawie wyglądała kępa sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum. Prawdopodobnie znajdują się tam warpie o szczelnym podłożu, które działają jak wazon wypełniony wodą.

Konieczność wyodrębnienia kolejnej, nowej powierzchni badawczej będzie dobrą okazją do szczegółowego zbadania tego miejsca.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji