Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-07-15 Z Cezarówki do Koźmina, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#80
od czerwca 2010

Po przejściu przez uroczysko Dąbrowa przeszliśmy przez zabudowę Cezarówki Dolnej i weszliśmy do lasu. Fotoreportaż dość skromny dokumentuje tylko niektóre fragmenty tego terenu, ponieważ w ubiegłym roku dokumentowałem je dość dokładnie mniej więcej o tej samej porze roku. Oto mapa firmy Compass z trasą i oznaczonym na czerwono odcinkiem fotografowanym.Na skraju lasu sosnowego, jako, że wciąż znajdujemy się w kompleksie leśnym Sośnica zwróciłem uwagę na dąb czerwony.Były tutaj jeszcze owocujące maliny - Rubus idaeus.Pomiędzy nimi wyróżniała się koniczyna pogięta - Trifolium medium.A przy drodze oczywiście śmietnik.Nie była to jednak dobra pora na kontemplowanie tego widoku dlatego dość szybko poszliśmy na północ. W ubiegłym roku po drodze spotykaliśmy mnóstwo kruszczyków, teraz ich nie było. Za to mrowisko trwało w dobrej kondycji.Pewną odmianą była obecność psianki słodkogórz - Solanum dulcamara.Na polach porastających stoki góry Łazy dominował teraz trzcinnik piaskowy.Rozwinęła się też populacja wiesiołka dziwnego - Oenthera paradoxa.Jest i dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis.Bliżej lasu graniczącego z terenem byłej tuczarni występuje tymotka Boehmera - Phleum phleoides.Był też oset, nowość florystyczna dla tego terenu, jak sądzę. Porównując swoje zdjęcia z naszym forumowym atlasem doszedłem do wniosku, że to oset łopianowaty - Carduus personata.Zanim doszliśmy do największej osobliwości florystycznej tego lasu musieliśmy przebrnąć przez ten śmietnik, dzieło małej firmy budowlanej.

Ale największą osobliwością florystyczną tego terenu jest lilia złotogłów - Lilium martagon. Zapraszam na delektowanie się pięknem jej kwiatów.

Lilii tym razem było więcej niż w ubiegłym roku.

Oprócz nich były tutaj również konwalie majowe oraz przylaszczki pospolite.

A kwiaty aż się prosiły aby je utrwalać na zdjęciach.

Poza lasem znajdują się murawy oraz zarastające pola uprawne.

Żółciejące trawy okrasza chaber driakiewnik - Centaurea scabiosa.Ale zasadniczo jest dość monotonnie, tak się wydaje na pierwszy rzut oka.Ale niezupełnie. Wszak zbliżamy się do zabudowań.W pobliskim lesie stanęła nawet wybebeszona lodówka.Ale dość tego. Ponownie jesteśmy wśród zarastających pól na górze Łazy.Tu i ówdzie coś się jeszcze uprawia, znaczy się ziemniaki i zboże.Jednakże dominują pola bez upraw. Gdyby inwestor z Dubaju postawił na swoim, tutaj byłoby blokowisko.A na zakończenie proza życia, czyli zwałka budowlana w starych kamieniołomach po jaworznickiej stronie drogi.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji