Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-03 Kopciowice na celowniku - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#105
od czerwca 2010

W drugiej części naszego spaceru po Kopciowicach będziemy się poruszać wzdłuż zielonej kreski. Spójrzmy na mapę firmy Compass.Taki widok mamy, gdy z ulicy spoglądamy w kierunku północno-zachodnim.Patrząc na wprost widzimy zadrzewiony wierzchołek Smutnej Góry. U jej podnóża wzdłuż drogi prowadzę granicę pomiędzy Kotliną Oświęcimską, na której się znajdujemy a Wyżyną Ślaską.W przydrożnym rowie dominował karbieniec pospolity - Lycopus europaeus.Na polu znajdowało się sporo rumianku pospolitego - Matricaria chamomillaW tym zielonym gąszczu skrywały się ziemniaki.Kolorytu dodawał mu chaber bławatek - Centaurea cyanus.W pobliżu samotnego budynku znajdowała się okazała morwa biała. Na jednym drzewie były owoce prawie czarne oraz białe. Niezależnie od barwy owoców tak czy owak jest to Morus alba.

Po drugiej stronie budynku znalazłem spory łan ostrożnia polnego. Poszukiwałem i znalazłem na nim specjalny gatunek rdzy - Puccinia punctiformis. Było to bardzo bolesne doświadczenie, rodzaj niekontrolowanej akupunktury.

Pomiędzy nim był również ślaz zygmarek - Malva alceaO wiele przyjemniejszym było penetrowanie łanu wiesiołka czerwono-działkowego - Oenothera erytrosepala.Oto jego pączki i kwiaty w zbliżeniu.Niestety, tuż obok znajdowało się to wysypisko śmieci, zapewne przygotowane do zakopania.Dlatego na zakończenie bądź to w charakterze szczypty żółci, bądź to przebłysku nadziei, na to że będzie lepiej proponuję podziwiać dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.

#17197
od września 2006

2019.02.05 20:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz wiesiołek Oenothera erytrosepala, czasem zwany przeze mnie Oenothera glazowiana to prawidłowo Oenothera glazioviana. Po prostu notorycznie popełniałem literówkę.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 05.lutego.2019)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji