Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-07-29 Powrót nad Starą Wodę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3496
od września 2006

2010.08.13 10:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuuję fotoreportaż z czwartkowego wypadu do Chrzanowa Kościelca. Przemierzymy teraz żółty odcinek trasy naniesiony na mapę firmy Compass.Wybrałem trakt równoległy do ulicy Szpitalnej. Poza walorami widokowymi miałem okazję do uzupełnienia swojego zbioru grzybów z tej powierzchni badawczej.Pomiędzy domami królują nawłocie, głównie kanadyjskie - Solidago canadensis.

Jest również typowy barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium.Z przecznic i luk pomiędzy domami wyraźnie widać, że biegnąca dołem ulica Szpitalna stanowi dno rynny.

Ponieważ jest to szczyt wzniesienia, tutaj można się bezpiecznie budować, co też skwapliwie jest wykorzystywane. Oto nowe domy skrywające się za okazałym sumakiem octowcem - Rhys typhinaA oto kolejny rzut oka w dolinę Starej Wody, wzdłuż której biegnie ulica Szpitalna.W tej okolicy natrafiłem na łan pasternaku zwyczajnego - Pastinaca sativa.Jest i pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides.A oto już plac budowy osiedla na Starej Wodzie.Spójrzmy na to miejsce z jednej z uliczek Osiedla Wrzosowa. Wyraźnie widać, że jest to najniżej położony teren w tej okolicy.A osiedle zapowiada się ciekawie.Tym nie mniej dla osób mających pewną orientację w wymaganiach siedliskowych różnych gatunków roślin powinno się zapalić światełko ostrzegawcze, gdy pomiędzy domami zobaczą chociażby wierzbę wiciową - Salix viminalis.Towarzyszy jej tutaj neutralna wierzba iwa oraz wierzba purpurowa, także uwielbiająca błotne kąpiele.Oczywiście można lekceważyć zagrożenie podtopieniami, ponieważ pomimo długotrwałych opadów Stara Woda nie była wylewna.

W ramach uzupełniania swojego zbioru grzybów przy ulicy Szpitalnej pozyskałem kolejny okaz Uromyces valerianae na Valeriana officinalis.

Przed powrotem do Chrzanowa, czekając na autobus rzuciłem jeszcze raz obiektywem mego aparatu na rzekę i osiedle.O ile dobrze odczytałem publikowane plany dewelopera rzeka w końcu zniknie pod drogą, przecinającą osiedle. W rozmowie z mieszkańcami oczekującymi na autobus dowiedziałem się, że są przerażeni tempem budowy oraz tym, że ktoś w ogólności zdecydował o przeznaczeniu tego terenu pod budownictwko. Przy okazji dowiedziałem się, że piwnice domów od strony ulicy Dworskiej są notorycznie zalewane, chociaż tam Stara Woda została wpuszczona w kanał bardzo dawno temu.
I kolejna refleksja. Trzeba zachować pewną ostrożnośc w definiowaniu powierzchni badawczych. Ta jest zdefiniowana następująco: Chrzanów Kościelec, Staw położony po prawej stronie drogi do Płazy wraz z przyległymi łąkami oraz zabudową w osi odcinka ulicy Kasztanowa po granicę kompleksu leśnego. Jak tak dalej pójdzie łąki będą nieaktualną częścią tego określenia.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji