Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-05 Z Cezarówki dolnej do Balina - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3512
od września 2006

2010.08.23 10:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był jeden z wakacyjnych czwartków. W ramach pozyskiwania kolejnych informacji o florze Balina, na obszarze na szczęście niedoszłego Nowego Miasta przeszliśmy trasę w osi zachód - wschód od Cezarówki Dolnej do Chrzanowa. Tak to wyglada na mapie firmy Compass. Na pierwszej z nich zamieściłem całą trasę, na drugiej w powiększeniu odcinek objęty fotoreportażem.

Jednym z powodów naszej wizyty w tej okolicy była chęć zaktualizowania wiedzy o lokalnych ciekach, chociaż obszar ten zasadniczo uchodzi za suchy, bezwodny. Zaczynamy w punkcie pierwszym. Tuż przy drodze na wiodącej do ZGOK-u, opodal firmy Contraktor znajdują się łany okazałych trzcin.Towarzyszą im sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum oraz wierzbówka kosmata - Epilobium hirsutum

A oto rzut oka na samą firmę zza łanu trzcin - Phragmites australis. Obfitość wody w tym miejscu ma związek z naturalnym ciekiem a nie możliwością spływania ścieków.Stojąc w punkcie drugim widzimy, że mamy tutaj do czynienia ze słabo zarysowanymi dolinami.

Spoglądając w kierunku wschodnim widzimy zabudowania Balina pod lasem Sośnica oraz daleko w tle wzgórza Żelatowa oraz Zbójnik.W punkcie trzecim naszą uwagę przyciągnęły kopulujące pluskwiaki z gatunku strojnica baldaszkówka. Ostatnio sporo się ich namnożyło w naszej okolicy.

Punkt czwarty obejmuje przejście przez wąski pas lasu oddzielający południowy stok wzniesienia od północnego. Porasta on warpie, czyli miejsca po eksploatacji kruszców. Oto pierwsze z nich.Na rumoszu skalnym rozwinęła się trzęślica modra - Molinia coeruleaWe wnętrzu całkiem dobrze radzi sobie grusza dzika- Pyrus pyraster. Jest tam również trochę śmieci.Na skraju tego lasu bardzo ciekawie prezentowała się okazała wiśnia wonna - Cerassus mahalebWśród traw pojawiła się również perłówka zwisła - Melica nutansDalej las jest dość gęsty.W tej części znajdują się okazałe warpie pełniące rolę kosza na śmieci. Zważywszy jak porządnie jest on urządzony można przypuszczać, że jest to dzieło okolicznych mieszkańców prowadzone z premedytacją od długiego czasu.Według mapy do szczytu wzniesienia prowadzi dobra droga. Jednakże w punkcie piątym, okazało się, że trakt pochłonęły nawłocie.

W tym zielonym tłumie trafił się dzwonek skupiony - Campanula glomerataTym nie mniej nawłocie, głównie kanadyjskie - Solidago canadensis rządziły.Nawet kolejny dość ładny kwiatek, czyli starzec jakubek - Senecio jacobaea nie mogły zmienić ogólnego obrazu.W punkcie szóstym mamy już typowe murawy na szczycie wzniesienia. Nieraz tędy przechodziliśmy.Tutaj na skraju lasu pojawiają się głogi. Moim zdaniem ten okaz to głóg odgiętodziałkowy - Crataegus curvisepala.

A w murawach dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Tuż przed wejściem do lasu pojawił się dziewięćsił pospolity - Carlina vulgaris.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji