Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-08 Balin Mały - od śmietnika do śmietnika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#138
od czerwca 2010

"Zabalinowałem" ostatnio, oj "zabalinowałem", ale skoro muszę prowadzić na tym terenie badania naukowe publikowanie fotoreportaży dokumentujących moje działania jest zrozumiałe. Prawdę powiedziawszy tego dnia przede wszystkim pozyskiwałem w tej okolicy owoce jeżyny popielicy, a badania to tak mimochodem. Trasę obecnej penetracji tradycyjnie naniosłem na mapę firmy Compass.Tym razem startujemy niedaleko ogrodzenia legalnego wysypiska śmieci. To jest punkt pierwszy.Tutaj pod płotem znajduje się bodziszek błotny.Jest również dziewanna pospolita.No i dość częsty na tym terenie goryczel jastrzębcowaty.Interesująco wygląda również dziewięćsił pospolity.Punkt drugi to plantacja wierzby energetycznej w gatunku Salix viminalis.Wierzba nieco chorowała, za sprawą grzyba rdzawikowego Melampsora epitea. Pomiędzy wierzbami wyrastały również chore chaber nadreński oraz żebrzyca roczna. W pierwszym przypadku była to rdza Puccinia calcitrapae w drugim Puccinia nitida.

Był tamże również zdrowy dzięgiel leśny.W punkcie trzecim widać, że dzień był pochmurny.W punkcie czwartym skupiłem się na udokumentowaniu tej wierzbownicy. Stawiam na Epilobium collinum.Ponadto znalazłem rdest ziemnowodny, psiankę czarną oraz gorczycę polną.Punkt piąty to kolejne zagubione wśród pól warpie. Tak z tej okolicy wygląda wysypisko śmieci.Tutaj znajdziemy sadziec konopiasty.A że jest to również lokalne wysypisko śmieci trafiła się także miechunka rozdęta.

Mamy i rudbekię nagą.Innym egzotem rozpowszechniającym się w tym rejonie jest kolczurka klapowana.W tym towarzystwie bez trudu znajdziemy również dziewięćsił bezłodygowy.

Ciekawą kombinację florystyczną stanowi olsza czarna w towarzystwie kłosownicy pierzastej.

Inną anomalią w stosunku do olszy jest dereń świdwa, chociaż to właściwie olsza czarna powinna zostać uznana za anomalię.Punkt szósty to zarastające pole z dominacją orlicy pospolitej.W tutejszych murawach nie brak kokoryczki lekarskiej.W punkcie siódmym trafiłem na kolejne kruszczyki. Trochę to nudne, nieprawdaż.Punkt ósmy, czyli kolejne wysypisko śmieci, tym razem gruzu.Oczywiście usiłowano go ukryć w tych dereniach.Punkt dziewiąty to granica pól i lasu Sośnica. Tutaj trafiłem na uprawę ziemniaków.

A pomiędzy ziemniakami wystąpił filuterny przetacznik perski.Do punktu dziesiątego, przy polnym przedłużeniu ulicy Myśliwskiej pomknąłem dość szybko, bo tam znajdują się największe skupiska jeżyny popielicy w okolicy. Na razie spójrzmy na Górę Łazy.Wśród traw po drugiej stronie drogi poza jeżynami znalazłem kolejne wysypisko w typie budują, remontują, urządzają.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji