Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-17 Chrzanów, migawka z cmentarza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3516
od września 2006

2010.08.26 13:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Cmentarze są dobrym terenem do prowadzenia różnorodnych badań, także botanicznych. Tego dnia pomagałem historykowi w identyfikacji materiałów skalnych z których wykonano nagrobki, ale przy okazji rozejrzałem się, jak to się mówi po własnej linii. Miejscem akcji była najstarsza część starego cmentarza w Chrzanowie przy ulicy Balińskiej. Oczywiście w tej okolicy do cmentarza przylega ulica Elli Marchettiego. Na mapie firmy Compass miejsce penetracji zaznaczyłem niebieskim kółeczkiem.Na początek grób rodziny Olszewskich zbudowany z martwicy czwartorzędowej. W szczelinach skał pojawiła się konyza kanadyjska - Conyza canadensis oraz sałatnik leśny - Mycelis muralisSą także siewki jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsiorJest i wiąz, ale w tym przypadku wolałbym się jednoznacznie nie wypowiadać co do gatunku.

Innym gatunkiem jest złocień maruna - Tanacetum parthenium.Nagrobek, na którym to wszystko rośnie został wykonany w stylu Groty Lourdzkiej. Przed figurą rosną jeszcze paprocie z gatunku wietlica samicza - Athyrium filix feminaIdąc dalej natrafiliśmy na uschniętą lipę drobnolistną - Tilia cordata. W świetle obowiązującego do niedawna prawa nie jest to morderstwo drzewa tylko obcięcie ze skutkiem śmiertelnym.A skoro cmentarz to i kolejne nagrobki. W tym przypadku mamy jeden z symboli sztuki sepulkralnej - zgaszone pochodnie. Widocznie pochowano tutaj kogoś młodego lub osobę, która zmarła nagle i nieoczekiwanie.Są też i takie już bezimienne mogiły. W tym wypadku surowcem kamieniarskim był piaskowiec. No cóż ... z piasku powstałeś, w piasek się obrócisz...A na jednym z tutejszych kasztanowców pojawił się mączniak z gatunku Erysiphe flexuosa. Póki co nie mogę go uważać za gatunek inwazyjny.Na innym niszczejącym nagrobku wykonanym z piaskowca obserwowaliśmy przeprowadzkę mrówek. Pracowite owady przenosiły jajeczka z górnej szczeliny do komory pod płytką z marmuru dębnickiego.

W nowszej części starego cmentarza króluje już estetyka blatu laminowanego kuchennego.A taki widok mamy kiedy ze wschodniego skraju spojrzymy na północ. Wzniesienie na horyzoncie to osadnik po zlikwidowanej kopalni Trzebionka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji