Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-17 Obrazki z Kościelca
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#141
od czerwca 2010

Po kolejnej serii opadów, dość gwałtownych zresztą, kolejny raz odwiedziłem Chrzanów Kościelec, aby sprawdzić jak miewa się budowa osiedla na dnie rzeki przy ulicy Szpitalnej. Oczywiście nie pojechałem tam tak po prostu tylko postanowiłem przy okazji zobaczyć coś jeszcze. Oto mapa firmy Compass na której zaznaczyłem trasę mojego rowerowego przejazdu.Na początek zajrzałem do znajdującego się na stromym stoku parku dworskiego, gdzie wykonałem sześć zdjęć.W dolnej części parku znajduje się cmentarz wojenny, zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich poległych podczas walk na ziemi chrzanowskiej. Zazwyczaj służy on jako kartka do manifestowania różnorodnych przekonań. Tym razem widać, że została ona dopiero co odnowiona.Centralna część parku jest dużą otwartą przestrzenią.Na jego obrzeżu znajduje się spore zgrupowanie kasztanowców. Wszystkie one były zdrowe, jeśli chodzi o porażenie przez poszukiwanego tego dnia mączniaka - Erysiphe flexuosa.Chorobę znalazłem dopiero na pobliskiej ulicy Parkowa i to tylko na jednym drzewie.

Kolejne zdjęcie wykonałem już na ulicy Szpitalnej na wysokości boiska sportowego, którego budowa także zablokowała dolinę rzeki Stara Woda. Jak widać, czarne chmury nad Kościelcem wiszą.Następne dwa zdjęcia wykonałem z ulicy Transportowców. Na początek zalany ogród.Potem rzut oka na plac budowy. Na razie nic się nie dzieje. Stara Woda to póki co to owo wąskie niewiniątko w formie cienkiej kreski w środku zdjęcia.A tak Stara Woda wygląda od wschodniego krańca budowy.Mniej więcej tak samo wygląda na zapleczu firmy po drugiej stronie drogi.Tutaj jednak mamy jeden z potencjalnych zwiastunów przyszłego nieszczęścia. Tak się bowiem składa, że do doliny rzeki woda sączy się okresowo z brzegów. Jednym z przejawów tego zjawiska jest ten strumyczek sączący się wzdłuż drogi.

Początkowo wydawało mi się, że to tylko efekt siusiającego lasu, który też był nieźle opity.Okazało się, że strumyk bierze początek z pobliskiej posesji i na pewno nie był to skutek awarii sieci wodociągowej.

Pojechałem dalej. Oto widok w kierunku północnym ze wschodniego krańca polnego przedłużenia ulicy Główna.Kolejne dwa zdjęcia pokazują widok w kierunku północnym tuż przed zwartą zabudową Kościelca.

A na tym zdjęciu widać ściągnięty zoomem widok placu budowy. Da się dostrzec, że jest to najniższe miejsce w okolicy.W końcu dotarłem do parku i położonego w pobliżu kościoła. Z jego ogrodzenia wykonałem dwa widoki Chrzanowa.

Pomiędzy wykonywaniem tych zdjęć ukradkiem urwałem chorobliwie wyglądający pęd godecji. początkowo sądziłem, że to sprawka jakiegoś mączniaka. Okazało się jednak że trafiłem pierwsze w swoim życiu porażenie tego gatunku przez Pucciniastrum epilobii. Suszek się robi, a znalezisko już zostało zapisane w mojej bazie danych.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji