Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-20 Nad Balatonem w Trzebini, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3524
od września 2006

2010.08.31 16:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kamieniołom Balaton w Trzebini był kilkakrotnie pokazywany w tym dziale. Tym razem udałem się tutaj w ramach konsultacji dla potrzeb dwu prac, olimpijskiej i magisterskiej. W tym miejscu muszę wspomnieć, że jest to pierwsza z Zielonych Pereł Trzebini. Oto lokalizacja tego miejsca na mapie firmy Compass. W tej części omówię zachodnią ścianę, w rejonie zielonej kreski.Zachodnia ściana zaraz na lewo od wejścia jest stroma i trwała do tego stopnia, że wytyczono na niej nawet szlak do wspinaczki skałkowej. U jej podnóża znajdują się zarośla wiązu polnego - Ulmus campestris.Patrząc wzdłuż niej do góry widzimy, że zasadniczo jest ona łysa.Wiąz polny - Ulmus campestris tworzy zwarte zarośla u podnóża.Spore połacie skały pokrywają czarne porosty.Bywają tutaj pojedyncze rośliny, takie jak ten brodawnik zwyczajny - Leontodon hispidusJest też jakaś dziewanna - VerbascumW jednej ze szczelin zagnieździła się brzoza brodawkowata - Betula pendula.Tutejsze wapienie to skała jurajska. Pierwotnie była to bioherma sinicowo-gąbkowa. Szczątki gąbek znajduje się tutaj nader często. Są też liczne buły krzemienne, które powstały z krzemionkowych szkieletów gąbek.

W niektórych szczelinach mieszkają mrówki, które stymulują lokalne procesy glebotwórcze.Opuszczamy teraz rejon nasłonecznionej ściany i udajemy się w kierunku ściany skrywającej się za gęstym brzozowym zagajnikiem. Po drodze mijamy jeżyny. Prawdopodobnie jest to Rubus thyrsiflorus.Na niewielkiej półce skalnej wyrastają klon jesionolistny - Acer negundo oraz kilka bylin.Spotkaliśmy również jeżynę popielicę - Rubus caesius.Wśród drzew poza brzozą brodawkowatą znajduje się lipa drobnolistna - Tilia cordata.

Są, a jakże śmieci no i chory za sprawą mączniaka - Microsphaera alphitoides dąb szypułkowy - Quercus robur.Aby podejść do ściany trzeba przedzierać się przez takie zarośla.Pod nogami mamy driakiew żółtobiałą - Scabiosa ochroleuca.Jest i gruszyczka jednostronna - Ramischia secunda.W tej okolicy z bocznych ścian sączy się woda. Zasila ona lokalne mokradła. Czasami tworzą się tutaj stawy, gromadzące ponadto deszczówkę.Aby pójść dalej musieliśmy powrócić niemalże do punktu w którym spotkałem pierwszą jeżynę. Kolejne zdjęcia robimy w przybliżeniu w połowie zielonego odcinka. Tutaj znajduje się następna stroma, nasłoneczniona ściana.Tak z tego miejsca wygląda zakątek, który dopiero co opuściliśmy.Kolejny zakątek również jest cienistą zatoką. Tutaj poza brzozami pojawiają się sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Strome ściany gęsto porasta roślinność zielna. Jest to możliwe, ponieważ w tej okolicy istotnym składnikiem skały są margle.

Na piargach wyrosły gołąbki - Russula. Nawet nie podjąłem próby ich oznaczenia.W tym gąszczu pośród drzew skrywa się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.W wilgotnym środowisku rozwijają się okazałe mchy.U podnóża ścian znajdują się wciąż aktywne osuwiska rumoszu skalnego. To tutaj należy poszukiwać skamieniałych gąbek oraz innych przedstawicieli fauny morza jurajskiego.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji