Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-08-26 Po prostu Kamionka Mała
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#183
od czerwca 2010

Tego czwartkowego popołudnia głównym celem naszej wyprawy było odsłonięcie arkozy kwaczalskiej w rejonie Kamionki Małej k. Kwaczały. Sama formacja jest tematem odrębnego wątku. Wszystkie miejsca zaznaczyłem na mapie firmy Compass. Ten fotoreportaż obejmuje miejsca oznaczone kolorem żółtym.

Na początek jeden z elementów infrastruktury turystycznej, czyli Stare Dworzysko, gdzie właśnie trwały kolejne prace podnoszące standard tego miejsca.

Całość otaczają okazałe drzewa. Jednym z nich jest buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Oto widok z tego miejsca w kierunku północnym.W zachodzącym słońcu niewiele dało się uchwycić, dlatego teraz mamy to samo zdjęcie w wersji surowej i nieco podrasowanej.

Oto kolejna para tak samo spreparowanych zdjęć. W krzewach skrywa się kapliczka oraz ruiny budynku. Wieść gminna głosi, że stała tam karczma prowadzona przez Żyda, który bardzo naraził się lokalnej społeczności. Co tu dużo ukrywać, miał on zostać spalony wraz z budynkiem z powodu lichej jakości oferowanych trunków.

Pochodzimy teraz do skraju lasu zwanego Obserwator. Znajduje się tutaj obfita populacja szałwii lepkiej - Salvia glutinosa.

Kiedy stąd patrzymy dokładnie na zachód widać fragment Czarnego Lasu, którego częścią jest rezerwat Lipowiec. I te zdjęcia zostały sparowane jak poprzednie.

Kolejna, analogicznie zestawiona para zdjęć przedstawia widok na stok z arkozą kwaczalską oraz Kotlinę Oświęcimską w dole. A na horyzoncie znajdują się Beskidy.

Pod nogami, tradycyjnie, jak zwykle w takich miejscach mały śmietnik.Lepiej jednak było patrzeć w dal. Oto rzut oka na wschód.Kolejne ujęcie także przedstawia ten kierunek w dwu wariantach. W sprzyjających okolicznościach, daleko na horyzoncie pojawiają się szczyty Tatr Zachodnich.

Spójrzmy jeszcze raz dokładnie na południe.

Właśnie te fatalne warunki skłoniły mnie do zaniechania jakiejkolwiek penetracji zarośli i udania się do Mętkowa z krótkim postojem w Babicach. Fotoreportaże z tych miejsc już tu są. Na odchodnym uwieczniłem jeszcze janowiec barwierski - Genista tinctoria.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji