Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-09-11 Wizyta w Błędowie k. Chełmu Śląskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#187
od czerwca 2010

To był mój drugi raz na planowanym obszarze Natura 2000 w rejonie Błędowa k. Chełmu Ślaskiego, położonego przy granicy z Imielinem. Obszar ma być chroniony z powodu występującej w tej okolicy stenotypowej ważki iglicy małej. Oto lokalizacja tego miejsca na mapie firmy Compass z zaznaczoną trasą tego spaceru. Czerwona kropka oznacza punkt startu, a zarazem przymusowego postoju.Tego dnia udaliśmy się w teren w ramach kontynuacji akcji wycieczkowej. Od teraz będziemy to robić aż do czerwca 2011 roku w każdą drugą sobotę miesiąca. Jak zwykle czekam w Muzeum w Chrzanowie do godziny 9.00.
W tym fotoreportażu pokazuję czwarty punkt naszej wycieczki. Na początek rzut oka na zielone pole, na którym między innymi wystąpił czyściec błotny - Stachys palustris.Pole prawdopodobnie było ścierniskiem, na którym teraz dominowała włośnica sina - Setaria glauca.Było ono na tyle podmokłe, że uczep amerykański - Bidens melanocarpus też znalazł tutaj swoje miejsce.Przyjrzałem się także z bliska czyśćcowi błotnemu.A oto dowód na to, że dominująca tutaj trawa to włośnica sina - Setaria glauca.

Teraz jesteśmy już w lesie tuż przy granicy przyszłego obszaru chronionego. Droga była łatwa do przejścia tylko dla kaczek.

Sam obszar z drogi omijającej go od wschodu wyglądał tak.Początkowo weszliśmy na groblę rozdzielającą dwa zespoły stawów. Tutaj króluje szuwar z dominacją pałki szerokolistnej - Typha latifolia.Za to na drodze było mnóstwo okazów tego chrobotka - Cladonia. Prawdopodobnie jest to chrobotek różkowaty - Cladonia cornuta. Pomiędzy nimi pojawiały się pojedyncze grzyby, tak jak ten strzępiak - Inocybe. Były też siewki sosen.W tym momencie zauważyłem, że brzeg, na którym kręciliśmy film dla Jaworzna i gdzie wykonałem już pokazywany fotoreportaż znajduje się na południe od miejsca w którym byliśmy. Dość szybko poszliśmy tam. Na początek uwieczniłem siedmiopalecznik błotny - Comarum palustre. Osobie towarzyszącej ta roślina nieco przypominała wodne konopie.W tej okolicy była również żurawina błotna - Oxycocus quadripetalus. Udało nam się nawet posmakować kilku owoców.Pomimo deszczu nie odpuszczałem i zawzięcie fotografowałem. Oto jeden z efektów.Ciekawie wyglądała także owocująca kruszyna - Frangula alnus.

W tych warunkach trudno było o dobry widok ogólny tego miejsca.Były tutaj również grzyby, ale nic jadalnego. Być może miejscowi mnie uprzedzili. Dlatego teraz proponuję obejrzeć muchomor cytrynowy - Amanita citrina.A na brzegu stawu poza torfowcami - Sphagnum wystąpił również mech płonnik - Polytrichum commune.W tym momencie zdecydowaliśmy się na powrót, czując, że jesteśmy dostatecznie umoczeni. W bardziej suchej partii lasu znalazłem tę sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris otoczoną łanem orlicy - Pteridium aquilinum.A to wbrew pozorom nie strumień, tylko ścieżka.W tej części lasu trafił się jeszcze tak dziwnie pogięty dąb szypułkowy - Quercus robur.Opuszczamy tę okolicę. Jesteśmy na granicy drogi dla kaczek oraz łąki.Tutaj naszą uwagę przykuły ciekawe grzyby. Spieszę donieść, że nie dysponuję okazami na suszki. Pierwszym z nich była jakaś Ramaria.Drugi z gatunków wstępnie zaliczyłem do rodzaju pałecznica - Typhula. Po bardziej wnikliwym przestudiowaniu dostępnej literatury doszedłem do wniosku, że jest to buławka sitowata - Macrotyphula juncea.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji