Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-09-11 Chełm Mały - krajobraz po powodzi
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3556
od września 2006

2010.09.15 12:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Drugim punktem tej naszej sobotniej wycieczki był krótki pobyt nad Przemszą w miejscu gdzie znajduje się kładka, przez którą można przejść do sąsiedniego Chełmka. Kiedyś, czyli do września 1939r była to ważna lokalna przeprawa i główny szlak komunikacyjny. Do dziś po obu stronach rzeki stoją budynki urzędów celnych obu państw zaborczych. Chełmek to na on czas zabór austriacki, Chełm to po prostu Śląski Pruski, ale nie zabór. Oto miejsce naszego fotoreportażu umieszczone na mapie firmy Compass.Tragiczne skutki powodzi w Chełmie Małym dość często pojawiają się w mediach, między innymi za sprawą sztucznych utrudnień w związku z wypłatą przynależnych odszkodowań. Istnieje też przypadek obywatela, którego zalany 17 maja dom, miał być odebrany jako zdatny do zamieszkania po 20 maja i w związku z tym, za dom w budowie odszkodowanie mu się nie należy. Znaczy się nieco ponad 90tys. złotych spłynęło. Oczywiście najbardziej poszkodowani ucierpieli na własne życzenie, co postaram się pokazać w tym wątku.
Przemsza była niegdyś rzeką spławną, dopóty, dopóki nie uregulowano Wisły w rejonie Nowego Brzeska. Do dziś w Chełmie Małym istnieje równoległy do rzeki wykop kanału, bardzo dobrze widoczny na północ od starego traktu.Na południe od tej drogi w odległości kilkuset metrów od Przemszy ciągnie się dość długi wał, którego przeznaczenia nie udało mi się określić. Jeśli był on pierwotnie przeciwpowodziowy, ale został przerwany w późniejszych latach, to ktoś był wyjątkowo krótkowzroczny. Tym bardziej, że najwięcej ucierpiała południowa część miejscowości położona za tym prawie wałem.Tuż przy drodze w tej okolicy znajduje się jeszcze sadzawka silnie zarośnięta rzęsą drobną - Lemna minor.A oto widok na przyczółek byłego mostu oraz kładkę. W czasie majowej powodzi była ona zalana.Także tego dnia w Przemszy było znacznie więcej niż zwykle.Pomiędzy kładką a starym mostem na gałęziach wierzby kruchej - Salix fragilis znajdują się resztki śmieci. Powinny one być podpisane - Przemsza, tu byłam.Tym workami od rzeki odcięto suchy obecnie kanał.

Wiele jednak wskazuje na to, że Przemsza przynajmniej w maju tu była.

A oto widok od rzeki w kierunku budynku byłego Urzędu Celnego w Chełmie Małym.Spośród wielu gatunków roślin, będąc pod filarem byłego mostu sfotografowałem rdest kolankowaty - Polygonum nodosum.A w szczelinach muru nader malowniczo prezentowała się zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji