Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-09-11 Migawka z Libiąża
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3560
od września 2006

2010.09.16 15:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę sobotę nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od Libiąża. Tutaj w rejonie osiedla Flagówka powstaje rynek tego młodego miasta. Jest w tym miejscu także park, plac oraz bardzo mało rzucający się w oczy pomnik Jana Pawla II. Oto mapa firmy Compass z miejscami które odwiedziliśmy.Przyszły rynek to pusta obecnie przestrzeń, pomiędzy drogą do Oświęcimia w okolicy gdzie znalazło się jej oznaczenie oraz al. Jana Pawła II. Na początek jednak zajrzałem do wykopów po drugiej stronie alei. Tutaj odsłonięte zostały cienkie płytowe warstwy skalne bogate w zwietrzelinę. Wyglada to na wapienie górazdżańskie.Większa część wydobytego w tej okolicy materiału skalnego trafiła na powierzchnię przyszłego rynku.

O tym, że mogą to być wspomniane wapienie świadczy spora domieszka krzemieni pasiastych, które stanowią granicę pomiędzy nimi a wapieniami warstw gogolińskich górnych.Było co przegladać, bo odczułem potrzebę zebrania kilkunastu okazów do zbiorów Muzeum w Chrzanowie.A teraz spójrzmy na przyszły rynek miasta. Zaczęło padać i dlatego nie wszystkie zdjęcia są idealne.

Teraz jesteśmy w obrębie parku, gdzie znajduje się wspomniany pomnik. Ja jednak skupiłem się na sadzawce, na brzegu której wyrósł mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceum. W wodzie odbijają się najwyższe budynki w mieście.Zamiast papieża pokazuję znajdujący się obok zaśmiecony wodotrysk.Najbardziej zaskoczyła nas obecność kijanek płazów bezogoniastych. To się zazwyczaj obserwuje wiosną.

Ciecz wypełniająca ten zbiornik jest bardzo żyzna, o czy świadczyły kłęby zielenic.Fotoreportaż obejmuje tylko miejsce oznaczone kolorem żółtym. Kolor niebieski to rejon Placu Słonecznego.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji