Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-09-14 Druga wizyta w arkozowym Gródku, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#224
od czerwca 2010

Prawie w dwa tygodnie po pierwszej od kilku lat wizycie w rejonie klasycznego odsłonięcia arkozy kwaczalskiej niedaleko wsi Kamionka Mała udałem się tam po raz drugi. Tym razem kręciliśmy film o tym cudzie natury. Przypomnijmy sobie mapę, firmy Compass oczywiście. W tym odcinku wędrujemy Soboniową Drogą po próg denudacyjny.Tak zaczyna się nasza droga.Na takie widoki też trzeba być przygotowanym.Na polach dominują nawłocie kanadyjskie. Są też młode olsze czarne - Alnus glutinosa. Jest to swoisty fenomen ziemi chrzanowskiej - olsze na gór szczycie.

Tutejsze drzewa były chore. Rdza to Melampsoridium hiratsucanum. W tym przypadku zastanawiam się, czy to drzewo, znalezione wśród olszy czarnej jest nią, bo możliwe, że to mieszaniec z olszą szarą.

Idziemy dalej. Mijamy płaty trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Miejsce, gdzie na drodze było osuwisko zostało udrożnione.Jesteśmy już na skraju Gródka. Tam, gdzie był łan bzu hebdu - Sambucus ebulus zastaliśmy wykoszone pobocze.Tak z tego miejsca wygląda głębia parowu.Na poboczu wycięto więcej drzew, poszerzono drogę i zabezpieczono osuwisko.Oto widok zza barierki w dół parowu.Także tutaj w drzewostanie dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.Oto widok na bluszcz - Hedera helix wspinający się na liczne drzewa.

A oto zbliżenie na arkozę i fragment charakterystycznej dla tej okolicy konkrecji limonitowej.Na prawym boku górnej odnogi Gródka znajduje się fragment arkozy złożony z kilku warstw sedymentacyjnych.Blokująca dojście do progu denudacyjnego zwalona robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia została przecięta i częściowo uprzątnięta.

Drzewostan w tej okolicy jest dość gęsty.W drodze do progu denudacyjnego przedzieramy się przez zarośla derenia świdwy - Cornus sanguinea.Tego dnia rosnącemu tutaj merzykowi - Plagiomnium undulatum zrobiłem lepsze zdjęcie niż uprzednio.A oto i sam próg zbudowany z bardzo drobnoziarnistej arkozy.

Na bocznej ściany znajduje się odpadający płat mchu Gyrovyscia tenuis oraz porosty, prawdopodobnie Lecanora conizaeoides.Szczyt tej odnogi Gródka stabilizują liczne drzewa i krzewy.Na zakończenie tego etapu penetracji Gródka proponuję spojrzeć na odpadający płat humusu oraz charakterystyczne żebrowania spowodowane przez deszcz.

#12503
od września 2006

2015.09.07 10:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Pisząc, że rdza na olszy to Melampsoridium hiratsucanum popełniłem literówkę. Prawidłowo powinno być Melampsoridium hiratsukanum
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji