Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-10-18 Migawka z Mysłowic
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3564
od września 2006

2010.11.01 16:15 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia odwiedziłem miasto rządzone jeszcze przez Grzegorza O. Odwiedziłem naszą mysłowicką redakcję w celu zdobycia materiałów do kolejnych artykułów, no i przy okazji uzupełnić swój zbiór grzybów pasożytniczych. Na początku, przy ulicy Wojska Polskiego zwróciłem uwagę na okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica, do którego dobudowano blok. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że drzewo zostało zablokowane.

Następnie poszukałem dębów, ponieważ redakcyjna koleżanka zauważyła leżące na chodniku żołędzie, ale nie potrafiła zlokalizować drzew, z którego by one spadły. Dęby, bardzo okazałe, znalazłem bez trudno wzdłuż uliczki pomiędzy miejscowym Liceum Ogólnokształcącym a szpitalem. Jest to dąb czerwony, jak dla mnie Quercus borealis var. Maxima.Drzewa mają się tutaj doskonale, o czym świadczą liczne siewki.

Są tutaj również klony zwyczajne - Acer platanoides.A kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum miał jeszcze zielone liście. Co ciekawe nie było na nich śladów bytności szrotówka kasztanowiaczka oraz mączniaka Erysiphe flexuosa.Kolejną część zdjęć wykonałem w otoczeniu Urzędu Skarbowego.Otaczają go okazałe krzewy jałowca wirginijskiego - Juniperus virginiana w formie męskiej oraz żeńskiej.

W tym szpalerze zidentyfikowałem również niezbyt wysokie drzewko świerka białego - Picea glauca.W drodze do przystanku autobusowego zauważyłem całkiem ładny okaz mleczu zwyczajnego - Sonchus oleraceus.

Z rodziny astrowatych całkiem dobrze wyglądała jeszcze żółtlica owłosiona - Galinsoga ciliata.Z grzybów w tej okolicy trafiła mi się śnieguliczka porażona przez mączniaka - Erysiphe symphoricarpi. W stosunku do pospolitości żywiciela ten północnoamerykański grzyb w mojej okolicy wciąż jest rzadki.W chwilę po dokonaniu zbioru podjechał autobus i pojechałem dalej. Na celowniku były Kosztowy.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji