Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-10-18 Mysłowice - las w Kosztowach
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3565
od września 2006

2010.11.01 22:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Druga część mojej wizyty w Mysłowicach była poświęcona penetracji terenu. Postanowiłem przede wszystkim uzupełnić swój zbiór grzybów pasożytniczych z rejonu dzielnicy Kosztowy. Tak ta okolica wygląda na mapach firmy Compass. Przy okazji proszę zauważyć, że ze względu na liczbę cieków jest to mokra, zielona plama.

Zasadniczo powierzchnią badawczą jest las, ale włączyłem do niej także te trzcinowe szuwary nad rzeką zwaną Rów Kosztowski. Po lewej stronie znajduje się budynek Gimnazjum nr. 6Kiedy wszedłem do lasu od strony drogi do Dziećkowic zauważyłem ślady po większym wylewie. Po liściach widać, że dominuje tutaj olsza czarna - Alnus glutinosa.Pierwszą chorą rośliną, którą znalazłem był bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea porażony przez rdzę - Puccinia glechomatidis.

W tym bujnym łanie pokrzyw - Urtica dioca kilkanaście okazów było porażonych przez Ramularia urticae.A oto oś wodna tej okolicy, ciek w właściwie ściek noszący nazwę Rów Kosztowski. Znad rury przepustu zwieszają się pędy tojeści rozesłanej - Lysimachia nummularia.

To były póki co najbrzydsze miejsca w tej okolicy. Dalej las był śliczny.I w tym miejscu dominują dęby czerwone, co widać po licznych siewkach.Kiedyś ten las przecinała droga do Dziećkowic, ale teraz jest ona porzucona i sukcesywnie pochłaniana przez las.Przy byłej drodze znajdują się resztki alei z klonów zwyczajnych - Acer platanoides. Pod dorosłymi drzewami oraz w znacznej odległości od nich znajduje się masa ich siewek.

Na liściach niektórych drzew wystąpiła Rhytisma acerinum.

Na wysokim nasypie nowej drogi całkiem nieźle urządziły się nerecznice samcze - Dryopteris filix-mas.

Tutaj też, tuż przy poboczu tak zwanej Gierkostrady znajduje się zagajnik dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima, godnego swojej nazwy.

W głębi lasu, w płacie z sosną zwyczajną - Pinus sylvestris masowo wystąpił szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.Zasadniczo las był czysty, jeśli nie uwzględnimy tej interesującej instalacji w sąsiedztwie terenu sportowego.Kiedy spakowałem pozyskane okazy, a było tego niezbyt dużo zaczął padać deszcz i musiałem powrócić do Chrzanowa.

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 01.listopada.2010)

(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 01.listopada.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji