Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-10-10 Byczyna - koniec Rapackiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3577
od września 2006

2010.11.12 11:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku opowiem nieco więcej o miejscu pokazywanym w pierwszej części serii o sobotniej wędrówce od Byczyny do Jelenia. Po prostu następnego dnia udałem się w te same miejsca z jaworznicką telewizją. Ponieważ nie spieszyło mi się, mogłem zobaczyć w więcej. Oto mapa firmy Compass.Na początek widok ogólny. Suche trawy i las, za którym trwa budowa drogi współpracy regionalnej.Dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Ciekawostką był łan szparagów - Asparagus officinalis.Wśród nich znajdowały się mocno zejściowe trzcinniki.Na skraju lasu występuje brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz olsza czarna - Alnus glutinosa.Z traw można tutaj spotkać trzęślicę modrą - Molinia coerulea.Brzoza także już zrzucała pożółkłe liście.Wśród traw na podłożu piaszczystym wystapił porost. Oznaczyłem go jako Cladonia macilenata.Wchodzimy teraz do lasu. Sosny są dość leciwe i dlatego dziwię się, że tego lasu nie ma na mapie.Słońce powodowało ciekawą, impresjonistyczna grę świateł.A stałem tylko za kapliczką.Tutaj też znalazłem wysypisko z kategorii budują, remontują urządzają.

Są też osobliwości przyrodnicze, takie jak ta pokręcona sosna. W związku z badaniem skamieniałego drewna poszukuję okazów współczesnych silnie pokręconych wskutek różnych przyczyn drzew. Tutaj jest to prawdopodobnie blizna po zwójce. To się nazywa aktualizm geologiczny.Z większych grzybów wystapił tutaj krowiak podwinięty - Paxillus involutus.

Z ładnych kwiatków była tutaj świerzbnica polna - Knautia arvensis.Jest i powiewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.

No i jak prawie wszędzie na naszym terenie nie mogło zabraknąć kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji