Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-10-10 Jeleń - na spacerku po Staberku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3578
od września 2006

2010.11.12 21:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę drugą październikową niedzielę następnym po Byczynie punktem, który odwiedziliśmy było wzniesienie Staberek w Jeleniu. Oto mapa firmy Compass, na której jasnoniebieską linią zaznaczyłem miejsce, które odwiedziliśmy z kamerą jaworznickiej telewizji.Jak widać rozminąłem się nieco z wierzchołkiem Staberka ale i tak okolica była ciekawa. Patrząc na układ poziomic właściwie znajdowaliśmy się w jego masywie. Zza ostatnich zabudowań okolica wyglądała tak. Opuszczone pola uprawne zarastają trawy, głównie trzcinnik piaskowy. Drzewa dopiero co zaczęły tutaj wchodzić.

Wzdłuż drogi dominują różne krzewy, które utrudniają rozglądanie się na boki.A poza tym nie ma większych zmian. No chyba, że zauważymy kilka młodych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.W kolejnej grupie krzewów dominują trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea oraz sumak octowiec - Rhus typhina.A trzmielina była bardzo urocza.Sumak dopiero zaczął się przebarwiać.Były tutaj też młode jawory - Acer pseudoplatanus a na ich liściach czarne plamy czerniaka klonu - Rhytisma acerinum.Bliżej szczytowej grani pojawiają się zwarte płaty krzewów wśród których dominuje śliwa tarnina - Prunus spinosa.Była też czeremcha amerykańska - Padus serotina.Spoglądamy teraz za siebie. Zabudowy Jelenia nie widać. Zalesione wzgórze na dalekim planie znajduje się w Dziećkowicach.A na miejscu mamy owocujący ligustr - Ligustrum vulgare. Te krzewy miały około 2m wysokości.A tak w ogólności ciągle jakieś krzaki oraz trawy, wśród których dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Była tutaj także dzika grusza, obecnie Pyrus domestica.A pod nią owocujący ligustr oraz róża dzika - Rosa canina.Teraz znajdujemy się dokładnie na krawędzi grani. Z zabudowy Jelenia wyraźnie widać wieżę kościoła.Spoglądamy teraz na północ. Pośrodku wyraźna kopuła wzgórza Grodzisko na Borach. Na prawo od niego wzniesienie Koniówki.Na lewo od Grodziska widać las porastający stoki Rudnej Góry.Kolejne elementy panoramy. Teraz zza wzniesienia wyłania się elektrownia. Widoczne z lewej strony wzgórze to Grabina w Dziećkowicach. A szczyt Staberka jest częścią grani pośrodku zdjęcia.Spójrzmy teraz na okolicę zza brzozy brodawkowatej a następnie zza dzikiej gruszy.

A gruszę porażała nagoć - Gymnosporangium sabinae.

A poza tym, gdzie by nie spojrzeć to tylko trzcinnik piaskowy.I w tym momencie zaczęliśmy się zastanawiać nad puentą do filmu. I co tu dużo ukrywać znalazła się w tych krzakach.Obiekt ten już opisałem na łamach lokalnego tygodnika, konstatując, że tutejsi jeleniacy mają doła, wielkiego doła, większego, niż ci z Lipinki.

Pomijając słowa uznane powszechnie za obraźliwe, na postępowanie mieszkańców Jelenia nie mam nic do powiedzenia.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji