Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-11-13 Spacer po Libiążu - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3586
od września 2006

2010.11.17 17:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugą sobotę listopada odbyła się nasza tradycyjna, kolejna muzealna włóczęga. tym razem zdecydowalismy się na odkrywanie Libiąża, ponieważ ostatnio sporo się tutaj buduje, a to jest to co nas kręci najbardzej. Tym razem będę zamieszczał cząstkowe mapy kolejnych etapów tej wędrówki.Na początek udaliśmy się na Osiedle Flagówka, które zdaniem znawców lokalnej geografii powinno nazywać się Flakówka, od rodziny Flak, która podsiadała tutaj swoje włości. Obecnie sporo się tutaj kopie, gdyz ruszyła zabudowa okolic przyszłego rynku, zlokalizowanego pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Oświęcimską.
Przy drodze dojściowej niedaleko ciepłowni topole, głównie holenderskie - Populus x canadensis cv. Marylandica silnie opanowała jemioła - Viscum album.

Zasadniczo wzgórze to jest zbudowane ze skał triasu środkowego, warstw górażdżańskich, które w jurze środkowej zamieniły się w dolomity kruszconośne.Wydobyta z nadkładu gleba momentalnie porosła zieleniną. Dominuje wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia oraz tasznik - Capsella bursa-pastoris.


Pozornie jałową skruszoną skałę opanowała gorczyca polna - Sinapis arvensis.Jeden z okazów był częściowo przebarwiony na żółto. Podejrzewam mutację w obrębie kilku komórek stożka wzrostu.

A oto kawalek dolomitu z wapienia pierwotnie spenetrowanego przez tajemnicze robakom podobne istoty.Był też kawałek z krzemieniem.W jednym z wykopów udało nam się udukumentować powstawanie rędziny. W górze widać tworzenie się tak zwanych studni krasowych poprzez faliste załamywanie się cienkich płytek wapienia falistego.

A gorczyca polna tego dnia wyglądała bardzo kwitnąco.Po drugiej stronie ulicy w innym wykopie zjawiska krasowe spowodowały powstanie większych i głębszych lejów wypełnionych czwartorzędowym piaskiem. Mozliwe, że za część tych zjawisk odpowiada morze mioceńskie, którego wody w tym miejscu osiągały około 50m głębokości. Część skał skruszył lodowiec, który przemknął tędy około 1mln lat temu.Następnie udaliśmy się do Parku Młodości, gdzie w drugą sobotę września oglądaliśmy kijanki. Teraz sadzawka była pusta.Następnie dosyć szybko udaliśmy się w stronę Kolonii Leśniowa, gdzie podczas budowy został odsłonięty fragment zwietrzeliny karbońskiej z araukarytami. Nim dotarliśmy na miejsce zauważyliśmy na drzewie martwą wiewiórkę.Karbon niestety był już zakryty. Dlatego odchodząc przed jednym z bloków zwróciłem uwagę na kwitnący bluszcz - Hedera helix wspinający się na jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.

Wśród krzewów, w żywopłocie otaczającym blok znalazlem śnieguliczkę koralową - Symphoricarpos orbicularis.Dalsze kroki skierowaliśmy w stronę wzgórza Wysoka, ale to juz materiał na drugi odcinek.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji