Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-11-27 Byczyna, tuż przed nadejściem zimy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3602
od września 2006

2010.11.28 17:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnią sobotę listopada odwiedziłem położoną na wschód od centrum Jaworzna Byczynę. Gromadziłem materiały dla przynajmniej jednego artykułu w tygodniku Co Tydzień oraz migawek filmowych dla lokalnej telewizji. Oto miejsce akcji na mapie firmy Compass. Dokładnie było to podwórko klubu Niko.Na początek obumarłe pokryte szronem pędy nawłoci - Solidago canadensis.Tak to wygląda z bliska.

Było też kilka pędów w stylu - a fotosynteza trwała do końca. Prawie bal na Titanicu.Pod ścianą budynku "Stowarzyszenie Zielonych Masochistów" nie zauważało nachodzącego ochłodzenia. Prawdę powiedziawszy są to rośliny całoroczne. Na początek tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Potem mamy mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.A oto bodziszek drobny - Geranium pusillum.Jest i prosienicznik szorstki - Hypochoeris radicata.Teraz spójrzmy na ślaz zaniedbany - Malva neglecta porażony przez rdzę Puccinia malvacearum.W kolejnej komórce królował mlecz kolczasty - Sonchus asper.Teraz odchodzimy od ściany budynku i spacerujemy wzdłuż płotu. Na początek pszonak drobnokwiatowy - Erysimum cheiranthoides.Bardzo barwnym akcentem była jasnota purpurowa - Lamium purpureum.

Bardzo kwitnąco w tym tłumie wyglądała dymnica pospolita - Fumaria officinalis.Kiedy skończyliśmy zaczęła się zadymka, ale my byliśmy już w drodze do Mysłowic.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji