Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-12-23 Jaworzno przed wigilią
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3621
od września 2006

2010.12.30 14:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w redakcji tygodnika Co Tydzień odbywało się krótkie spotkanie opłatkowe, tak jak to się dzieje niemalże wszędzie. Tego dnia korzystając z okazji zrobiłem krótką notatkę do kolejnego artykułu. Miejscem akcji był rejon byłego kina Sasanka. Miejsce znajduje się nieco na wschód od rynku.
Zasadniczo skupiłem się na zgrupowaniu srebrnych świerków - Picea pungens.Jak widać śniegu było bardzo mało. Trawa zieleniła się głównie w osi ciągów ciepłowniczych.Być może dlatego, pomimo silnej fali mrozów i obfitych opadów śniegu, stokrotki - Bellis perennis kwitły tak jakby nic się nie stało.

Ale wróćmy do świerków - Picea pungens. Zainteresowałem się nimi dlatego, że dopiero co przed Muzeum w Chrzanowie musieliśmy wyciąć okazały egzemplarz tego gatunku zamordowany przez grzyba Rhizosphaera kalkhoffii Bub. Potwierdziłem to badaniem mikroskopowym. W tym zgrupowaniu najbardziej na śmierć z tej samej przyczyny narażone jest to okazałe drzewo.A tak tytułem refleksji poświątecznej. Ponieważ już w pierwszy dzień świąt ponownie sypnęło śniegiem a tu i ówdzie chwycił silny mróz należy przyjąć, że w tym roku siłami natury został zrealizowany następujący wariant okolicznościowego porzekadła: Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po lodzie.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 30.grudnia.2010)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji