Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-01-08 Park w Młoszowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3632
od września 2006

2011.01.12 23:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tutaj można zobaczyć tonący w zieleni park w Młoszowej k. Trzebini - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/277671.html. Teraz pokażę go, jak wyglądał w mglisty dzień tuż przed zmierzchem. Na początek mapa, firmy Compass oczywiście, dla tych, którym nie chciałoby się przeglądać linku.Zaraz za bramą wita nas wykonany z piaskowca lew.Przed pałacem rośnie okazały dereń jadalny - Cornus mas. Na jego gałązkach utrzymały się nieliczne zmrożone owoce.Przed pałacem znajdują się wciąż żyjące resztki około 300 - letniej lipy drobnolistnej.A teraz jesteśmy już za Bramą Królewską, przy północno-zachodniej krawędzi parku.Tak wygląda ścieżka biegnąca wzdłuż dolinki nazywanej Strzałba.W tej części parku znajdują się bardzo strzeliste egzemplarze grabu zwyczajnego - Carpinus betulus. Ich kora w porównaniu z innymi przedstawicielami tego gatunku jest bardzo kontrastowo wybarwiona.Inną osobliwością jest buk zwyczajny o niezwykle wyraźnie skręconym pniu.

Podobnych drzew jest tutaj więcej. Dlatego zima jest najlepszą porą dla tropienia takich osobliwości.Mur od strony wschodniej co jakiś czas się wali.Aby się nie powtarzać w górnej części parku nie wykonywałem zdjęć. Dopiero po dojściu do boiska zwróciłem uwagę na tę czeczotę na brzozie.A za boiskiem bliżej wschodniej krawędzi parku wyraźnie widać było okazały jawor o silnie łuszczącej się korze.Był tam również kasztanowiec, którego konar przypominał wycinek paraboli.Pod jaworem znajduje się kilka stosów kamienia. W linkowanym wątku uznałem to za zwaloną grotę smoka. W rzeczywistości była to próżno przeze mnie poszukiwana Latarnia Umarłych.Dzięki braku listowia grotę widać było z daleka.Nawiązując do pewnej kwestii z pierwszej części Shreka można powiedzieć - Się urządził.

Na zakończenie spójrzmy jeszcze z drugiej strony na narożną basztę zwaną telegrafem.Oto inne drzewo o bardzo malowniczo pogiętych konarach.A tak żegnają nas dwa lwy.Na tym skończyliśmy merytoryczną część naszej wycieczki. Mgła stawała się coraz gęstsza a i noc zbliżała się szybkimi krokami.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji