Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-01-20 DziećkowskieGóry, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3650
od września 2006

2011.02.09 18:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zajrzałem do Dziećkowic. Nie dysponuję dobrą mapą tego terenu dlatego postaram się opisać, gdzie byłem. Na początku szukamy Przemszy i przeprawy przez nią z Jaworzna Jelenia do Dziećkowic. Wzdłuż prawego brzegu tej rzeki biegnie ulica Długa. Prostopadła do niej jest droga do Imielina, która tutaj nosi nazwę ulicy Zachęty. Interesujący nas obszar to południowy skraj czegoś w rodzaju płaskowyżu, który od zachodu przecina i zarazem ogranicza biegnąca tędy tak zwana autostrada A4.
Swój spacer rozpocząłem od ulicy Długosza.Pomiędzy domami znalazłem dojście do lasu porastającego wschodnią skarpę wzniesienia.Jak widać dominuje tutaj sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Na drzewa wspina się winobluszcz oraz kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.Skraj lasu pełni rolę lokalnego wysypiska odpadów. Dominuje popiół z palenisk domowych.W podłożu lasu dominuje piasek. W drzewostanie brak wyraźnej warstwy krzewów, ale jest to zbiorowisko wymyka się klasyfikacjom, ponieważ jest tutaj spora domieszka dębu czerwonego - Quercus rubra.Na drzewach znajduje się charakterystyczna opalenizna.Ponad granicą lasu znajduje się kilka bardzo starych kamieniołomów. Dzisiaj to królestwo trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.

Są także pojedyncze krzewy. Jednym z nich jest róża dzika - Rosa canina, której owoc z kroplą wody pozwoliłem sobie sfotografować.Równolegle do krawędzi wzniesienia biegnie polna droga. Przy niej natrafiłem na ciekawie ukształtowany krzew pod którym królował łan barwinka - Vinca minor.

Krzew okazał się być lilakiem - Syringa vulgaris.Przed wyjściem na drogę utrwaliłem większy płat śniegu. spoglądamy na południe w stronę dopiero co oglądanego lilaka z barwinkiem.A oto widok z drogi na zabudowę Dziećkowic u podnóża płaskowyżu nazywanego Dziećkowskie Góry.A to wspomniana polna droga.W tym miejscu znajduje się pole uprawne, dość kamieniste.Dominacja kamieni jest zrozumiała skoro w podłożu znajdują się wapienie faliste. Ale o lokalnej formacji geologicznej opowiem w drugiej części. Na razie spójrzmy na ciągnącą się wzdłuż lewego brzegu Przemszy zabudowę Jelenia.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 09.lutego.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji