Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-01-20 Dziećkowskie Góry - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3651
od września 2006

2011.02.10 08:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części wątku poświęconego południowej części płaskowyżu górującego nad pograniczem Dziećkowic i Imielina zajrzymy przede wszystkim do niewielkiego kamieniołomu. Tak wygląda to miejsce z pewnej perspektywy. Wzniesienie na horyzoncie to pokazywana wielokrotnie Gąsiorowa Góra w Imielinie.Znajdują się tutaj ruiny wapiennika. Kamieniołom jak się można domyślać był jego bazą surowcową.

Przyjrzałem mu się z geoturystycznego punktu widzenia. Od razu moją uwagę przykuł kawałek wapienia z marglistymi wstawkami. Równoległe ułożenie warstw w tym kamieniu świadczy, że sedymentacja osadu nastąpiła w bardzo spokojnym akwenie.Oto wapiennik z drugiej strony.Tutaj znajduje się dość czytelna, jako profil, dla geologów ścianka.Zgodnie z dostepną mi literaturą jest to III wapień falisty warstw gogolińskich górnych triasu środkowego.Te płytki to spąg warstwy nad którą bardziej na północ znajdują się ciała kuliste i poduszkowate. Pod nią znajduje się masywny pokład zlepieńca śródformacyjnego.Przyjrzyjmy się z bliska jego najważniejszym składnikom, czyli intraklastom. Lichenolodzy mogą pokusić się o oznaczanie porostów.

A teraz ostatni rzut oka na wapienie płytkowe.Teraz przenosimy się na wschodnią krawędź wyrobiska.Tutaj widzimy tylko wapienie płytkowe.Ta część kamieniołomu jest silnie zarośnięta. Dominuje trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Ale tu i ówdzie odsłaniają się formacje z płytkami.W płytkach znajdujemy pojedyncze szczątki liliowców, czyli krynoidy.Skały to ciekawe siedliska. Tutaj mamy lekkie zaczerwienienie.To sprawka rudej zielenicy z rodzaju Trentepohlia.Wróćmy na chwilę do geologii. Oto typowe ripplemarki, czyli utrwalone falowanie morskie.

Jest też struktura soczewkowata, która powstała w chwili, gdy osad nie był całkiem stabilny.Oto kolejne migawki z południowej krawędzi kamieniołomu. Te struktury powstały wskutek osuwania się krawędzi wyrobiska.

Tutaj przycupnął jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella.Po opuszczeniu kamieniołomu spoglądamy na Jeleń. Po lewej stronie widzimy las, który przemierzaliśmy w pierwszej części tego fotoreportażu.Teraz moją uwagę przykuła żebrzyca roczna - Seseli annuum, którą oznaczyłem po szczątku liścia na łodydze.Na zakończenie wszedłem na chwilę do lasu w poszukiwaniu bardzo pokręconych sosen.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji