Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-01-22 Dolina Kwaczałki - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3652
od września 2006

2011.02.11 14:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę styczniową sobotę obyłem krótki wyjazd na południowo-wschodnie kresy powiaty Chrzanowskiego. Na początki zatrzymaliśmy się na południowo-wschód w lesie położonym pomiędzy Włosieniem a Rozkochowem. Najważniejszym powodem tego postoju było oznaczenie cmentarza cholerycznego. Oto mapa firmy Compass z zaznaczonym miejscem penetracji. W tym odcinku poruszamy się po terenie oznaczonym na niebiesko.Cmentarz jest bardzo dobrze oznakowany. Widać go nawet z drogi do Rozkochowa.Otaczający go las to typowy drzewostan gospodarczy z dominacją sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. W podszycie są dość liczne krzewy.Las przecina rzeka Kwaczałka, niewielki lewobrzeżny dopływ Wisły. Wcina się dość głęboko w podłoże i nieźle kręci.

Na jej lewobrzeżnej skarpie przycupnął świerk - Picea abies.Jak widać woda jest tutaj bardzo czysta.

Na tym odcinku tworzy bardzo malownicze zakola.

Pojawiają się tutaj także boczne źródła bogate w związku żelaza.Tę głęboką dolinę zrobiło to niewiniątko płynące dołem.A i teraz trwa praca nad jej poszerzeniem o czy świadczą osuwiska.W miejscu, gdzie rzeka raptownie skręca na południe znajduje się dość szeroka, zarośnięta krzewami łacha.Tutaj na dzikim bzie czarnym - Sambucus nigra znalazłem "białą tapetę", strzępnik bzowy - Hyphoderma sambuci.A oto okazała leszczyna - Corylus avellana.Miejscami rzeka niknie pod zwalonymi drzewami.

Oto kolejny fragment dzikiego koryta przegrodzonego przez zwalone drzewo.Także na łasze powalone drzewa nieco utrudniały poruszanie się.Tym nie mniej w końcu udało nam się dojść nad sam brzeg rzeki.

Wkrótce ruszymy w kierunku wschodnim pod prąd. Oto zapowiedź wpływy cywilizacji.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji