Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-01-22 Skałki w Podłężu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3656
od września 2006

2011.02.14 15:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny etap naszej wycieczki to okolice Podłęża. Jesteśmy dość blisko Wisły, ale tym razem na obszarze Grzbietu Tenczyńskiego. Miejsce objęte tym fotoreportażem oznaczyłem na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Droga do skałek wiedzie pomiędzy zabudowaniami.

Pomiędzy dwoma grupami skał znajduje się dolina zarośnięta tarniną - Prunus spinosa.My wybraliśmy tę grupę, która znajdowała się po lewej stronie ścieżki. Tym sposobem można było lepiej przyjrzeć się skałkom z prawej strony obniżenia.U stóp grupy skałek do których zmierzaliśmy rosną krzewy. Dominuje szakłak - Rhamnus cathartica. Jest też róża dzika - Rosa canina.

Teraz spogladamy na szczytową partię dolinki rozdzielającej obie grupy skałek.Teraz ze szczytowej grani spoglądamy na zachód.I jeszcze jeden rzut oka na skalki z drugiej strony dolinki.A teraz kilka spojrzeń na leżące u stóp wzniesienia Podłęże oraz dolinę Wisły. Wzniesienie po lewej stronie to Ratowa Góra. W miocenie w tym miejscu stalibyśmy na klifowym wybrzeżu ówczesnego morza.Na szczycie skałki, którą zdobyliśmy królowal szakłak.Z tą skałą sąsiadowała druga. Struktura wapienia to jurajska bioherma sinicowo-gąbkowa. Pomiędzy skałkami rośnie dereń świdwa. Wnioskuję to po czerwonych pędach.I kolejny rzut oka na krzew szakłaku oraz skałki w najbliższym sąsiedztwie.Powierzchnię skałek pokrywa warstwa porostów.Ogólnie rzecz biorąc znajdowaliśmy się na krawędzi wzgórza Chełm. Dlatego po chwili zastanowienia postanowiliśmy pójść do pobliskiego lasu. Po drodze minęliśmy kolejne zarośla z dominującą tarniną.Las to buczyna z dużą domieszką sosny zwyczajnej.

Tutaj na jego zachodniej krawędzi odkryliśmy kolejne zgrupowanie skałek, przesłoniętych przez skupisko derenia świdwy - Cornus sanguinea.Z północnego skraju lasu rozciągał się taki widok. W dole znajduje się Mirów.W dalszym ciągu znajdując dogodne zejście postanowiliśmy przejść się u podnóża tych śródleśnych skałek.Ścieżki nie było, ale przejść się dało bez trudu.Na jednym z drzew pojawił się bluszcz - Hedera helix.Jedną ze skałek przecinała wyraźna szczelina. To może być wyzwanie dla miłośników wspinaczki skałkowej.

W innej szczelinie usadowiła się okazała leszczyna - Corylus avellana.Powierzchnię niektórych skałek pokrywa bluszcz.

Las w dole zdominowała sosna zwyczajna oraz grab.Dojścia do góry broniły, ale raczej nieskutecznie gęste krzewy.Po opuszczeniu lasu spojrzeliśmy na kolejny cel naszej wyprawy, czyli Ratową Górę.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji