Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-03-12 W Kopciowicach i na Smutnej Górze
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3693
od września 2006

2011.03.20 11:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Nasza sobotnia wyprawa zaczęła się od krótkiej wizyty na folwarku w Kopciowicach. Potem udaliśmy się na Smutną górę w Chełmie. Miejsca te już pokazywałem na tym forum. Teraz pierwsze z nich oznaczyłem jasnoniebieską a drugie ciemnoniebieską plamą. Tym nie mniej tytułem przypomnienia proszę zerknąć na mapkę firmy Compass.Folwark w Kopciowicach to obiekt zabytkowy, ale jego stan nie jest najlepszy. Tym razem w pierwszej kolejności zwróciłem uwagę na bluszcz - Hedera helix wspinający się na mur.A oto obiekt w większym fragmencie.W murach dominuje kamień wapienny, jest też cegła palcówka, prawdopodobnie pochodząca z rozebranych innych, starszych budowli.Kamień wapienny datujemy na trias środkowy, dokładniej warstwy gogolińskie dolne. Świadczą o tym między innymi te liliowce.Na terenie folwarku znajduje się obecnie gospodarstwo ogrodnicze. Uchowało się tutaj również sporo starych drzew. Oto dąb szypułkowy - Quercus robur, prawdopodobnie 200-letni.

Na murach folwarku można także zaobserwować ciekawy proces geologiczny, czyli mrozową erozję tynku. Podobnie erodują niektóre naturalne piaskowce.Z Kopciowic pojechaliśmy do Chełmu Śląskiego aby zajrzeć na cmentarz choleryczny, jeden z nielicznych, znanych mi osobiście, uwidocznionych i upamiętnionych w terenie. Oto pierwsze tablice.

Niestety, dokładny opis wydarzeń związanych z tym miejscem już od kilku lat jest w takim stanie.Jest tutaj także okolicznościowy krzyż. W całości pokażę go przy innej okazji. Na razie dwa napisy zrobione piękną staropolszczyzną i to na obszarze, gdzie od XIV wieku nie było państwa Polskiego.

Pomnik prawdopodobnie został wykonany z lokalnego karbońskiego piaskowca z krakowskiej serii sedymentacyjnej.Mam pewne wątpliwości, ponieważ w okolicy funkcjonowała kopalnia węgla kamiennego. Powyżej pomnika znajduje się hałda skały płonej, z której materiał zalicza się do warstw łaziskich. Oto jeden z cyplów tej hałdy.Szczyt hałdy jest płaski. Uważam go nawet za model płaskowyżu, z którego na otaczającą nizinę spływają górskie rzeki. Tak to wyglada z krawędzi wschodniej.A to jeden z systemów rzecznych. Nawet można się pokusić o wytyczanie wododziałów różnego rzędu.Największa z rzek spływających z płaskowyżu zaczyna się głębokim kanionem a potem przechodzi na niezbyt urozmaiconą zalesioną wyżynę, by skończyć się bezodpływową deltą blokowaną przez drogę.

Z byłej kopalni zachowały się do dziś budynki po szybie wentylacyjnym.A to częściowo zrekultywowana pozostałość po szybie wydobywczym.Na jego krawędzi rośnie malowniczo ukształtowana sosna - Pinus sylvestris.Wracając do drogi wzdłuż południowego skraju hałdy zauważyliśmy, że część materiału musiała się przekształcić termicznie, prawdopodobnie wskutek samozapłonu.A tuż przed drogą zwróciłem uwagę na piaszczystą łachę na której rozrósł się skalniczek siwy - Rhacomitrum canescens.#45
od marca 2007

2011.03.27 20:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Przybyszewski
Fajne. Niby nic, a interesujace.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji