Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-03-10 Jaworzno - migawki z parku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3694
od września 2006

2011.03.20 12:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Park miejski w Jaworznie to bardzo dziwne miejsce. Właściwie jest to klin zieleni wysokiej pomiędzy dwoma ruchliwymi ulicami. Tym nie mniej co jakiś czas gości na tym forum. Oto jego lokalizacja na mapie firmy Compass.Tym razem byłem tamże w związku z dwoma interwencjami. Chodziło o niezasiedlane budki lęgowe umieszczone w dużym zagęszczeniu. Oto jedna z nich, przybita do pnia jesiony wyniosłego, prawdopodobnie częściowo zdewastowana.Budki są głównie umieszczone z widokiem na tę ulicę. Nie jest to cicha i spokojna okolica. Dlatego pozwoliłem sobie zauważyć, że trudno będzie "deweloperowi" znaleźć chętnych do zasiedlenia tego swoistego ptasiego osiedla, tym bardziej, że i oferta - zbyt duże otwory wlotowe - może być spoza potencjalnego kręgu zainteresowanych.Kolejna interwencja dotyczyła dużej ilości mchów, co mogło świadczyć o zaniedbaniach.W tym przypadku pozwoliłem sobie zauważyć, że nie w każdym miejscu sprawdzają się trawniki i dlatego wskazane jest stwarzanie dobrych warunków dla mchów a nawet ich uprawa. W tym wypadku króluje leśny merzyk - Plagiomnium cuspidatum.

Po części są tutaj z dużym wysiłkiem utrzymywane trawniki, a nawet ze względu na ptaki sadzone krzewy owocowe, ale ja uważam, że przynajmniej w pierwszej części jest to działanie bezsensowene.Mszarnik, zamiast trawnika byłby o wiele bardziej atrakcyjny. Dodałoby to parkowi pewnej kontrolowanej dzikości. Drugim, dobrym gatunkiem dla tego siedliska jest merzyk - Plagiomnium undulatum.Innym działaniem na rzecz dzikości jest wprowadzanie bluszczy - Hedera helix, którym pozwala się wspinać na drzewa. Po prawej stronie widoczny jest pień pomnikowej lipy drodnolistnej - Tilia cordata.Jest tutaj także małe co nieco drzew i krzewów obcego pochodzenia, w tym wciąż powszechny świerk kłujący - Picea pungens.

#44
od marca 2007

2011.03.27 20:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Przybyszewski
Bardzo interesujące zagadnienia wszarników zamiast trawników W mojej miejscowości wielkim nakładem środków założono trawniki na piaszczystej górce porośniętej do tej pory suchym borem sosnowym. Górka ta znalazła się wskutek rozbudowy miasta w bezpośrednim sąsiedztwie reprezentacyjnego budynku użyteczności publicznej. Oczywiście trawa nie chce rosnąc, a i sosnom jakby się ostatnio pogorszyło. Ale nic to – zwiększono intensywność nawadniania. Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrowienia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji