Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-03-26 Chełmek Nowopole i jego gipsy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3712
od września 2006

2011.03.29 14:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Prawie dwa lata po pierwszej wizycie na terenie byłej kopalni gipsu w Chełmku wybrałem się tam po raz kolejny. Spójrzmy na mapę firmy Compass. Ty razem poznamy tereny na obu kropkach i to bez maskującej wszystko zieleni.Zobaczmy na początek koła młyńskie, którymi mielono wydobywane tutaj gipsy.A oto droga wiodąca na wschód. Tamtędy można pójść do Libiąża przez byłą osadę Kurdziel.Po ominięciu zgrupowania świerków wchodzimy na teren kopalni. Widać jedno z płytkich zatopionych wyrobisk.Czarna woda świadczy o pewnej zawartości gipsu w podłożu. Jest on rozkładany przez bakterie siarkowe. Podobny obraz widziałem w zatopionym kamieniołomie gipsu w Krzyżanowicach na ziemi pińczowskiej.

A oto pomnikowy dąb szypułkowy.Glony, porosty i mchy na tej brzozie najlepiej rozwijają się od południowej strony pnia.A oto wyrobisko, w którym królował ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna.Liście pierwszych okazów już się przebiły przez ściółkę.Na opadłej gałęzi rozwinęła się Diatrype stigma.A oto skupisko świerków na zapleczu eksponowanych kół młyńskich.Przy drodze znajdują się ruiny leśniczówki.Tynk na jej ścianach wietrzeje w osobliwy sposób.

Wchodzimy teraz na teren zaznaczony na mapie niebieską kropką. Tutaj też znajdują się wyrobiska pogórnicze.Na dnie tego znaduje się studnia do której dopływa woda z bocznego źródełka. Nad brzegiem tej prawie metrowej strużki rozwinął się płat rzeżuchy - Cardamine.

A na brzegu znajduje się pniak brzozy dojadany przez hubiaka - Fomes fomentarius.

Pomiędzy jego korzeniami usadowił się żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Towarzyszy mu jakiś płonnik - Polytrichum.

A oto inna kępa żurawca falistego - Atrichum undulatum.I oczywiście kolejne wyrobisko po eksploatacji gipsu.Na jego brzegu znajduje się bardzo zdeterminowana brzoza brodawkowata - Betula pendula.Na dno innego wyrobiska trafił wyrwany dziki bez czarny - Sambucus nigra.W runie lasu wyraźnie widoczne są kępy turzycy - Carex silvatica.Część wyrobisk byłej kopalni porasta tutaj las modrzewiowy.

Sąsiaduje z nimi płat drzew liściastych w którym dominuje topola osika - Populus tremula.A oto jedno z wyrobisk na dnie którego znajduje się dziki bez czarny z charakterystyczną tapetą, strzępnikiem bzowym - Hyphoderma sambuci.Spod modrzewiowych szpilek wyłonił się już czosnaczek - Alliaria petiolata.Są też zielone listki szczawiku zajęczego - Oxalis acetosella.Przy północnej krawędzi tego lasu znajduje się takie wyrobisko.A na zakończenie tuż przy drodze charakterystyczna brzoza brodawkowata obejmująca topolę osikę - Populus tremula.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji