Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-03-10 Jaworzno - spacerkiem po Chrząstówce
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3714
od września 2006

2011.03.30 14:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jednym z ciekawszych miejsc w Jaworznie jest wzgórze Chrząstówka. Na jego szczycie znajduje się coś w rodzaju parku. W okolicy intensywnie rozwija się budownictwo. Niedaleko znajduje się szpital. Tak prezentuje się ta okolica na mapie firmy Compass.Niniejszy fotoreportaż obejmuje trasę oznaczoną kolorem czerwonym. Przy zachodnim skraju drzewostanu leżą duże bloki dolomitu diploporowego wydobyte przy okazji budowy domu.Tego dnia leszczyny dopiero rozluźniały swoje kotki.A oto wspomniane bloki dolomitu z bliska. Na ich bokach widoczne są charakterystyczne ślady powstałe wskutek ich wietrzenia.

Na wierzchniej warstwie rozwinęły się zgrupowania porostów naskalnych.Ponieważ wietrzenie jest odwrotnością diagenezy, to patrząc na te głębokie wżery można przypuszczać, że pierwotnie sedymentował tutaj osad w formie grubych ławic w warunkach raczej spokojnego morza.Wróćmy do porostów. Podejrzewam, że dominuje tutaj gatunek Lecanora albescens.Żółtą domieszką jest prawdopodobnie Candelariella vitellina. Stawiam na to w 80%.Znalazłem także gatunek, który oznaczyłem jako Physcia caesia, który rozwija się na odchodach ptaków.

A to nie są już porosty, tylko dopiero co powstałe dolomitowe nacieki grzybkowe.Znalazłem tutaj także fragmenty listowatej żółtej plechy. Prawdopodobnie jest to złotorost ścienny.

W drzewostanie parku posadzono kilka ciekawych gatunków topól. Jedna z nich padła ofiarą boczniaka.

A oto sprawca tej demolki, czyli owocniki w stanie zejściowym.

W parku o tej porze nie ma wiele ciekawych obiektów, dlatego zdecydowałem się pójść w kierunku północno-zachodnim, celując w widoczne na horyzoncie pasmo krzewów.Po drodze przeszedłem przez pole nawłoci.Pomiędzy nimi znalazłem młode drzewko orzecha włoskiego - Juglans regia.

Była tutaj również dziewanna firletkowa - Verbascum lychnitis.Miejsca te odwiedza zwierzyna łowna. Oto moim zdaniem dowód na krótki popas saren.Pasmo krzewów do którego dotarłem na otwierała krzewiasta forma lipy drobnolistnej - Tilia cordata.Było tutaj również składowisko dachówek.A wśród krzewów dominuje leszczyna - Corylus avellana.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji