Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-01 Obszar Chronionego Krajobrazu Dobra - Wilkoszyn, część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3719
od września 2006

2011.04.02 17:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy w Jaworznie. Obszar chronionego krajobrazu Dobra - Wilkoszyn już pokazywałem na tym forum. Tym razem wybrałem się po pierwsze w celu zebrania materiałów do kolejnych artykułów w lokalnym tygodniku Co Tydzień. Po drugie z czystej ciekawości, aby oderwawszy się od muzealnego biurka poszukiwać śladów wiosny. Oto mapa firmy Compass. Trasę tego fotoreportażu oznaczyłem kolorem fioletowym.Wystartowałem od skrzyżowania ulicy Botaniczej z drogą do Ciężkowic.Po przejściu przez ekoton zdominowany przez trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios wkroczyłem w bór mieszany porastający dość wysoką jak na tę okolicę wydmę śródlądową.

W lesie trwa wycinka zapewne w ramach rutynowej gospodarki leśnej.W runie lasu widać świeżą zieleninę. Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.Także rzeżusznik Hallera - Cardaminopsis halleri posiada świeże zielone listki.Jest również jaskier rozłogowy - Ranunculus repens.Las przecinają koleiny zrobione przez ciągniki przy zrywce drzew.Na całym obszarze lasu, zarówno na wydmach jak i w obniżeniach terenu sporą domieszkę stanowi czeremcha zwyczajna - Padus avium. Właśnie można było podziwiać jej rozwijające się pączki liściowe.Jesteśmy teraz na szczycie wydmy. Taki widok zobaczymy, kiedy spojrzymy na północ.A teraz spoglądamy na wschód.Jak widać w drzewostanie dominują sosny z brzozami. Wiele pniaków po ściętych brzozach puszcza soki. Może nie zauważyły zniknięcia drzewa.

Powoli schodzimy w dół. Charakter drzewostanu nie zmienia się.Po drodze mijamy rozkwitającą kosmatkę owłosioną, którą błędnie nazwałem kłosówką owłosioną - Luzula pilosa.U podnóża wydm znajdują się podmokłe pola deflacyjne. Tym sposobem ten las to "prawie Kampinos". Oto jeden ze strumieni, który zamienił się w ciąg niewielkich rozlewisk.

A oto zbliżenie zatopionego pniaka oraz butelka świadcząca o tym, że nie jest to kompletne odludzie.W tym momencie wyszedłem na trasę przebiegającej tędy przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Ku mojej radości okazały świerk znajdował się w znakomitej kondycji.Dotyczyło to nawet tablicy edukacyjnej pod nim.Po około stu metrach docieramy do miejsca, gdzie jest odnawiana luka w drzewostanie. Tutaj w 2004 roku miała miejsce akcja w stylu "przeminęło z wiatrem".W tym rejonie znajduje się skrzyżowanie ważnych dróg leśnych. Ścieżka dydaktyczna skręca w lewo. Jej nawierzchnia została częściowo utwardzona.Liczne śródleśne zbiorniki wodne przyciągają płazy. Na drodze spotkałem ropuchę szarą, która pozwoliła się sportretować.

A co było dalej. Zapraszam do drugiej części.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 02.kwietnia.2011)
i

#563
od listopada 2008

Ta "kłosówka" owłosiona to oczywiście kosmatka owłosiona, ale ten rzeżusznik Hallera - ciekawa rzecz. U mnie w łódzkim, chyba nie ma.

#3720
od września 2006

2011.04.02 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W istocie polskie nazwy czasami mi się mylą, ale mam szansę to poprawić. A rzeżusznik jest u mnie gatunkiem częstym. Uważa się go nawet za roślinę wskazującą na podwyższoną zawartość cynku w podłożu.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 02.kwietnia.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji