Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-15 Jaworzno - spacer po Podłężu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3765
od września 2006

2011.04.20 12:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy na osiedlu, gdzie w ubiegłym roku podziwialiśmy smardze. Był to pewien przerywnik w ramach przylaszczkowego obżarstwa. Po kolejnym doniesieniu, że smardze się pojawiły wybrałem się tutaj ponownie. Przy okazji, jak zwykle zgromadziłem materiał do artykułów dla tygodnika Co Tydzień. Na początek tradycyjnie mapa firmy CompasWystartowałem z ulicy Mostowa. Na początku trafiłem na zgrupowanie bodziszka drobnego - Geranium pusillum porażonego przez wroślika - Peronospora conglomerata.Zmierzając w stronę ulicy Wilcza pokręciłem się pomiędzy blokami. Tutaj przejrzałem zgrupowanie tasznika - Capsella bursa pastoris. Na kilku okazach wystapił bielik krzyżowych - Albugo candida.

Smardze były tam, gdzie w ubiegłym roku. Miejsce to blok przy ulicy Wilczej po wschodniej stronie al. marsz. J. Piłsudskiego. Znalazłem tylko trzy owocniki.Towarzyszyły im fiołki - Viola odorata.

Całe stanowisko nie sprawia korzystnego wrażenia.Właściwie trudno powiedzieć, dlaczego ten chroniony grzyb wybrał takie miejsce. Po dłuższym kluczeniu po osiedlu znalazlem go tylko tutaj. Być może to kwestia podwyższonego poziomu azotu w podłożu. Ostatecznie sporo tutaj niestrawionych resztek pokarmu pozostawianych przez psy.Idąc dalej pod jednym z bloków zauważyłem zwykłego rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa.Dalej szedł popłoch pospolity - Onopordon acanthium.Kolejną chorą rośliną była malwa - Althaea rosea porażona przez rdzę Puccinia malvacearum.

Następna chorowita roślina to przetacznik bluszczykowy - Veronica hederifolia. Jego wroślik to Peronospora arvensis. Proszę zauważyć, że pomimo choroby zaowocował.

W tym momencie opuściłem osiedle i udałem się do lasu, gdzie także nie znalazlem smardzy. spacer po lesie będzie oddzielnym fotoreportażem. Po wyjściu z lasu wkroczyłem na osiedle ulicą Leśna.Kwitły forsycje pośrednie - Forsythia intermedia.Na trawniku za tym krzewem wśród szczawiu - Rumex acetosa rosła rogownica pospolita - Cerastium caespitosum.

Rogownica była chora. Zaatakowała ją Peronospora conferta.

W tej okolicy wystąpiła również iglica pospolita - Erodium cicutarium.Na zakończenie uwieczniłem bluszcz - Hedera helix wspinający się po modrzewiu.

#18916
od września 2006

2021.05.13 08:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Powinno być Onopordum acanthium
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji