Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-15 Jaworzno - w lesie na Podłężu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3766
od września 2006

2011.04.21 13:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po obejrzeniu stanowisk smardzy na osiedlu Podłęże poszedłem do pobliskiego lasu. Pogoda była jak z indyjskiej fabryki snów - znaczy się czasem słońce, czasem deszcz. Tym razem zaliczyłem południowo-wschodni skraj wytyczonej tutaj powierzchni badawczej. Oto mapa firmy Compass z zaznaczoną trasą.W drzewostanie dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Są też śmieci, czasami mocno wysezonowane.Ale w końcu zabrałem się za zbieranie grzybów. Na początek gałąź brzozy zasiedlonej przez Diatrype stigma.W zbliżeniu widać, że mam dwa w jednym. Naszą bohaterkę zaatakowała Nectria episphaeria.W runie lasu dość często pojawia się rzeżusznik Hallera - Cardaminopsis Hallerii. Ma to świadczyć o wysokiej zawartości cynku w podłożu.Jak widać buchtują tutaj dziki.A oto kolejny śmieć, który stał się elementem środowiska.Trafił mi się również klasyczny grzyb, czyli taki z kapeluszem i nóżką. Jest to jakaś żagiew - Polyporus. Póki co wykluczam Polyporus lepideus, dawniej P. ciliatus. Wyrasta ona z gałęzi dębu czerwonego - Quercus borealis.

Na innej gałęzi dębu czerwonego znalazłem drewniaka - Hypoxylon.Miejscami zdrzewostan jest bardziej zagęszczony. Tutaj sprawiają to siewki dębu czerwonego.W tej okolicy znalazłem kolejnego drewniaka - Hypoxylon, tym razem rozwijającego się na gałęzi głogu - Crataegus sp. sp.

Czasami nawet najbardziej zbutwiałe drewno nie miało wyraźnych owocników grzybów. Na tym omszałym pniu znalazłem ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.

Las przecinają liczne ścieżki.Dlatego na ich poboczach bez trudu znajdziemy śmieci.Las przecina bocznica linii kolejowej. Tory są częściowo rozebrane.

W miejscu nasłonecznionym na podłożu piaszczystym spore płaty zajmował pięciornik piaskowy - Potentilla arenaria.

W tej, bardziej południowej części lasu w dalszym ciągu dominuje sosna zwyczajna.Pod nimi jednak rządzą dęby czerwone. Oto ich siewki.Tutaj na kolejnej opadłej gałęzi dębu czerwonego znalazłem kisielca - Exidia truncata.Na innej gałęzi tego gatunku wystąpiła Diatrype stigma. Tym razem grzyb jest zdrowy.

Tutaj także część drzewostanu jest gęsta.Są jednak dobre trakty spacerowe i ścieżki rowerowe.

A na skraju lasu od strony kościoła znalazłem płaty z podagrycznikiem - Aegopodium podagraria.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji