Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-20 Obszar Chronionego Krajobrazu Dobra - Wilkoszyn
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3800
od września 2006

2011.05.04 14:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym fotoreportażu dokumentującym ów wyjazd przeszedłem się po raz kolejny po Obszarze Chronionego Krajobrazu Dobra - Wilkoszyn. Od tego momentu wyjazd zamienił się w przemarsz, ponieważ znalazwszy się na głównej drodze zorientowalem się, że złapałem gumę. Niestety nie miałem możliwości samodzielnej naprawy sprzętu a najbliższy warsztat i tak był w centrum Jaworzna. Tym razem przeszedłem się dokładnie w osi ścieżki dydaktycznej dokumentując tylko aktualności. Oto mapa firmy Compass z zaznaczoną trasą.Oto wejście do lasu.

Na poboczu drogi w sąsiedztwie okazałego świerka znalazłem okazy lepiężnika białego - Petasites albus.Część osobników już wypuszczała liście. Tutaj mamy je w sąsiedztwie podagrycznika - Aegopodium podagraria.Na całej trasie wciąż obficie kwitł zawilec gajowy - Anemone nemorosa.

W tym momencie mijam miejsce, gdzie trwa odnawianie luki i skręcam w kierunku północno-zachodnim. Jak widać droga została utwardzona tłuczniem dolomitowym.W tej częsci lasu występuje klon zwyczajny - Acer platanoides. Drzewa właśnie kwitły.Dochodzimy dość szybko do strumienia przecinającego ten odcinek drogi.Tutaj wciąż kwitła przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis.

Jesteśmy teraz w części lasu o charakterze grądu. Tutaj w drzewostanie dominują lipy oraz graby.Przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis jest w tym miejscu bardzo godna swojej nazwy. Tworzy bowiem zwarte kobierce. Teraz większość jej osobników rozwinęła już nowe liście.Część zielonych plam to dzieło szczyru trwałego - Mercurialis perennis.Pomiędzy nimi znajdywałem pojedyncze kępy miodunki ćmej - Pulmonaria obscura.

Na drodze pojawiła się jarzmianka większa - Astrantia maior.Zakwitł również szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.Jestem teraz pod suchym świerkiem. Wkrótce wkroczę na grzbiet wydmy.Początkowy odcinek tej drogi jest dość błotnisty.Później jest już wyraźnie sucho.

Przyłapany 1 kwietnia wawrzynek wilcze łyko ma już liście.Docieramy teraz do miejsca, gdzie las przecina linia energetyczna. Jej słupy były odlewane na miejscu. Jest to w pewnym sensie rodzaj zabytku techniki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.Idąc dalej dość szybko minąłem rozlewisko po prawej stronie wydmy.Tak samo potraktowałem wielkie zalane zapadlisko pogórnicze na skraju lasu.Nieco więcej uwagi poświęciłem workowi z liśćmi, który leżał na drodze już 1 kwietnia. Jak widać ktoś, nie bacząc na to, że jest to las postanowił go podpalić.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji