Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-08 Chrzanów - odkrywanie Kolonii Rospontowej - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3816
od września 2006

2011.05.11 18:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części naszego spaceru przemierzamy las położony po lewej stronie drogi do Zagórza. Idziemy początkowo na południe, potem na północ trasą oznaczoną kolorem fioletowym. Przypomnijmy sobie mapę firmy Compass.W tej części lasu dominują buki oraz graby. Drzew iglastych jest mało. Za to warpie są znacznie większe. Musi kopano tutaj bardzo głęboko.

Przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis większe skupiska tworzy na rumoszu dolomitowym.

Niezbyt wyraźnie widać to na tym zdjęciu.Las ma charakter parku. Przecina go kilka dróg. Jedną z nich biegnie odcinek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.W większej części tego lasu przylaszczki tworzą delikatną niebiesko-fioletową mgiełkę nad ściółką bukową.Szybiki bywają czasami zaznaczone w terenie bardzo wyraźne.Idziemy teraz w kierunku północnym. Wokół nas dominują buki w średnim wieku.

W tym miejscu w runie lasu dominuje zawilec gajowy - Anemone nemorosa.A oto kolejne, słabo zaznaczone warpie.

Zza lasu wyłania się zabudowa Kolonii Leśnej. Tutaj na jego brzegu dominuje świerk. A pod nogami oczywiście przylaszczki pospolite.

Na jednym drzew pojawił się nalot rudej zielenicy. Moim zdaniem to Trentepohlia piceana.Bliżej północnej krawędzi lasu warpie pojawiają się w większej ilości. Ozdabia je głównie zawilec gajowy - Anemone nemorosa.A nad tym wszystkim szumią świerki.I znowu mamy warpie pod bukami.I znowu mijamy płat przylaszczki pospolitej.Ponieważ zbliżamy się do skraju lasu taki obrazek również był możliwy do przewidzenia.Nie wszystkie warpie są totalnie zasypane śmieciami. Czasami jest to tylko delikatna posypka.

Ale zamiast się denerwować lepiej obejrzeć kolejnego rzeżusznika Hallera - Cardaminopsis halleri.No i zakończyć wizytę w tym miejscu o tej porze roku spojrzeniem na kolejną przylaszczkę pospolitą.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 11.maja.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji