Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-05 Jaworzno Byczyna - na Pietrusowej Górze
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3832
od września 2006

2011.05.17 10:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejne miejsce w Jaworznie udokumentowane tego majowego dnia. Spójrzmy od razu na mapę firmy Compass.Na celowniku mojego aparatu znalazł się odcinek drogi biegnący w wykopie Pietrusowej Góry. Zanim jeszcze dotarłem do samego wzniesienia w jednym z ogrodów udokumentowałem zeszłoroczne owoce rokitnika zwyczajnego - Hippochae rhamnoides.Krzewy właśnie przygotowują się do ponownego kwitnienia.Jesteśmy już na trawersie lasu położonego po lewej stronie drogi do centrum Jaworzna. Tutaj na drzewa malowniczo wspina się winobluszcz pięciolistkowy.Interesujące nas miejsce znajduje się nieco powyżej tego lasu. Widoczna na zdjęciu reklama była nie do uniknięcia.Na początek postanowiłem spenetrować te chaszcze.

Niestety, ich gęstwa skutecznie mnie zniechęciła i dlatego powrociłem na pobocze.Na początek sfotografowałem kępę wilczomleczy.

Kiedy przyjrzałem im się bliżej uznałem, że jest to wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia esula.

Nieco dalej wśród wapieni przycupnęła szałwia okręgowa - Salvia verticillata.Była tutaj również choro wyglądająca rogownica polna. Spodziewałem się Peronospora conferta ale okazało się, że to dzieło jakiś roztoczy.

Zakwitła również zapłonka brunatna - Nonnea pullaPo wyjściu na szczyt spojrzałem w kierunku drugiego co do wysokości wzniesienia w Jaworznie, czyli Grodziska. Bliżej zainteresowałem się leżącymi tutaj głazami.Przyjrzawszy im się wnikliwie doszedłem do wniosku, że to dolomit z pogranicza Jelenia i Byczyny, czyli najwyższego piętra triasu dolnego.Na pobliskiej zwałce ziemnej masowo wystapił rzodkiewnik pospolity. W tym tłumie udało mi się znaleźć okazy porażone przez Peronospora arabidopsidis.Był tutaj również porażony przez Peronospora arborescens mak polny - Papaver rhoeas.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji