Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-10 Chrzanów - pożegnanie z Aleksandrem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3834
od września 2006

2011.05.17 21:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Spójrzmy od razu na mapę firmy Compass. W miejscu obwiedzionym niebieskim kółkiem zaznaczono dwa budynki.Tutaj znajdował się szyb wentylacyjny zlikwidowanych Zakładów Górniczych Trzebionka. Nosił on imię Aleksander. Stąd tytuł wątku. Biegnąca po jego zachodniej stronie droga była pierwotnie traktem łączącym Chrzanów z Balinem. Wciąż ocieniają ją drzewa. Północnego budynku już nie ma.A tak wygląda odcinek obecnej drogi, która omijała okolicę Aleksandra. To element współczesnego węzła balińskiego jako elementu "autostrady" A4.Tak wygląda obecnie teren po zburzonym budynku położony nieco na północ od jeszcze ogrodzonego obszaru zajmowanego przez szyb.Pod ogrodzeniem znajdują się zwały gruzu.

Jest tutaj także jakaś polna droga.Właściwy szyb odkąd go pamiętam otaczał niewielki zagajnik. Oto jego resztki.W między czasie w związku z likwidacją kopalni znikło wiele jej obiektów na granicy Chrzanowa i Trzebini. Tak wygląda ona teraz z tego miejsca ściągnięta oczywiście zoom-em.Na trawiastym placyku pod ogrodzeniem znalazłem jeszcze wierzbę mandżurską w odmianie pogiętej.A oto ogrodzona część miejsca po zlikwidowanym szybie.

Pod tymi klapami prawdopodobnie skrywa się wejście do "wnętrza ziemi chrzanowskiej".

Zajmijmy się jednak otoczeniem, które ocieniają barwne odmiany klonów zwyczajnych - Acer platanoides. W prześwicie między drzewami widać "autostradę".Ponieważ okolica jest raczej odludna takie znalezisko było łatwe do przewidzenia.Dlatego lepiej spoglądać w górę i podziwiać grę światła w mozaice liści.Mamy tutaj między innymi kwitnący klon jawor - Acer pseudoplatanus.Jest i purpurowa odmiana klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji