Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-30 Od Płok do Myślachowic - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3841
od września 2006

2011.05.19 22:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę sobotę odbyła się jedna z naszych nie zaplanowanych wycieczek. Skrzyknęliśmy się tak po prostu aby się przejść celem zmniejszenia skutków świątecznego obżarstwa, o ile się komuś takowe przytrafiło. Tedy udaliśmy się na były dworzec PKS w Chrzanowie i zdecydowaliśmy się na minibus do Płok. Oto mapa firmy Compass na które zaznaczyłem trasę naszej wyprawy. Na początek odcinek fioletowy.
Ponieważ Jesteśmy botanikami w pierwszej kolejności podziwialiśmy gorczycznik pospolity - Barbaraea officinalis w otoczeniu miejscowego dworu.A to widok na zachód z ogrodzenia miejscowego sanktuarium. Dominantę krajobrazu stanowią chłodnie kominowe elektrowni Siersza II.Przedmiotem kultu jest tutaj obraz Matki Boskiej Płockiej.Opuszczając sanktuarium, podążając w kierunku cmentarza możemy oglądać taką panoramę.Sam kościół lepiej podziwiać z pewnego oddalenia.Po drodze, na skarpie zauważyliśmy rogownicę polną - Cerastium arvense.

Tuż obok kwitł jaskier. Prawdopodobnie był to jaskier rozłogowy - Ranunculus repens.Jesteśmy już w lesie, idziemy przez chwilę na południe.Teraz skręcamy na zachód.W drzewostanie zauważyliśmy płat sosny Banksa - Pinus banksiana.Wkrótce potem dotarliśmy do miejsca, w którym znaleziono zwłoki księdza Michała Rapacza. Ten charyzmatyczny kapłan został zamordowany przez nieznanych sprawców 12 maja 1946r w związku z utrwalaniem władzy ludowej.Jednakże zasadniczym celem naszej wyprawy była chęć oceny stanu źródeł płockich oraz rzeki, która płynie równolegle do Koziego Brodu. Tak wyglądał ten ciek w odległości kilkudziesięciu metrów od źródła.

Ciek ten stanowi idealny model rzeki. Tutaj mamy górny bieg. Rzeka płynie w głębokim kanionie. Czasami tworzy niewielkie rozlewiska.

Między innymi była tutaj dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans.Był też rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.Pomiędzy dwoma wydmami rzeka tworzy wyraźny przełom i dalej płynie w głębokim kanionie.Tak kończy się górny bieg.

Początek biegu środkowego zaznacza się wyraźnym obniżeniem wysokości brzegów koryta rzeki.Jesteśmy tuz przed końcem tego odcinka naszej wycieczki.Zanim poszliśmy dalej obejrzeliśmy szereg osobników wypławka czarnego. Obecność tego płazińca świadczy, że mamy tutaj do czynienia w wodą I klasy jakości.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji