Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-10 Jaworzno - niedaleko nowego ronda.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3876
od września 2006

2011.05.29 22:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne miejsce, które tego dnia było przedmiotem mojej penetracji to nowo budowane rondo w ciągu ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej. Na mapie firmy Compass miejsce to oznaczyłem czerwoną kropką.Na zdjęciach zamieszczonych na Geoportalu tego ronda jeszcze nie ma, ale współrzędne geograficzne tego miejsca są następujące - N: 50 stopni, 12 minut, 04 sekundy; E: 19 stopni, 17 minut 36 sekund. Na pierwszy rzut oka okolica nie jest ciekawa.

Na początek zwróciłem uwagę na zieloną i purpurową formę babki zwyczajnej Plantago maior. Prawdopodobnie zmiana barwy nie jest tylko reakcją na nadmierne nasłonecznienie.Nie interesowała mnie doskonale wykonana inwestycja drogowa, ale te zarastające wykopy.

Była tutaj komonica zwyczajna - Lotus corniculatus.Jest i wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Póki co rondo leży w osi ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej raz traktu wybiegającego na południe. Kierunek północny blokuje ten pagórek.

Ja póki co zająłem się uzupełnianiem zbioru grzybów pasożytniczych. Oto ślaz zaniedbany - Malva neglecta porażony przez Puccinia malvacearum.Drugi gatunek to Peronospora arthuri porażająca wiesiołka dwuletniego Oenothera biennis.

Dla odmiany ten rdest - Fallopia convolvulus był zdrowy.Jednakże najcenniejszym znaleziskiem tego dnia była chora lucerna nerkowata - Medicago luppulina. Poraża ją Peronospora romanica - gatunek w świetle moich zbiorów rzadki.

A oto kolejny rzut oka na zielony tłum.Jednym z gatunków jest tutaj bylica piołun - Artemisia absynthium.Drugim ostrożeń lancetowaty - Cirsium vulgare.Centralną część ronda zajmuje wysepka. W jej obrębie posadzono sporo krzewów. Przypadkiem wyrósł tutaj jaskier bulwkowy - Ranunculus bulbosus.

Oto zbliżenia jego szczegółów.Ponieważ jest to nowa inwestycja do której wykończenia użyto kory sosnowej pojawienie się w tym miejscu smardzów - Morchella conica jest jak najbardziej naturalne. Ten okaz wyrastał w takiej pozycji z boku kopca.Oto wizerunki kolejnych dwu, z których jeden był wyraźnie zejściowy.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji