Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-10 Jaworzno - na północ od Długoszyna
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3878
od września 2006

2011.05.30 13:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnym odwiedxzanym obiektem tego majowego dnia był las położony na północ od Długoszyna. Jak wynika z mapy firmy Compass miejsce to nazywa się Pasternik. Oczywiście zawsze trzeba liczyć się z tym, że nazwa może odnosić się do pobliskiej zabudowy, zamiast lasu.Oto ulica Stefana Batorego, czyli droga do SosnowcaTak z tej okolicy prezentuje się przylegająca do lasu dolina Koziego Brodu.W rzece, która tutaj jest wpuszczona w kanał, znajduje się płyn optycznie czysty.

Na jakość cieczy ma wpływ zjawisko zwane przerzutem pomiędzy zlewniami. Oto jeden z takich dopływów.

W nadbrzeżnych zaroślach rośnie rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Wśród jego kwiatów czaił się pająk kwietnik namiastek - Misunema vatia.

Tego dnia kwitły sosny - Pinus sylvestris. Te drzewa dominują w tym lesie.

Droga, która poszedłem była bardzo wygodna.Po bokach w zaroślach znajdowały się płaty podagrycznika - Aegopodium podagraria.A oto kilka widoków drzewostanu z tej okolicy.W runie lasu znalazlem pięciornika piaskowego - Potentilla arenaria.Był też jakiś mniszek - Taraxacum sp. sp.W środku lasu krzewów jest zdecydowanie mniej.Na niektórych drzewach znajdują się swoiste piętna śmierci.Tutaj w runie pojawił się płat konwalii majowej - Convallaria maialis.Interesującym znaleziskiem grzybowym był okaz sałatnika leśnego - Mycelis muralis porażonego przez Puccinia Opizii.Idziemy dalej. Oto klasyczny przedstawiciel kenofitów, czyli kolczurka klapowana - Echinocystis lobata.Tu i ówdzie natrafiałem na dziwne wykopy. Są to albo to miejsca po dołowanych drzewkach albo coś po ćwiczeniach wojskowych.Las w dalszym ciągu specjalnie się nie zmienia. Żartobliwie takie zbiorowisko opisuję jako bór niezbyt świeży.Tu i ówdzie zakwitały poziomki - Fragaria vesca.Tu i ówdzie walały się śmieci, ale w porównaniu z tym co oglądaliśmy w innych miejscach tutaj panował porządek.Były też pozostałości instalacji przemysłowych.Kiedy w końcu doszedłem do ulicy Batorego znalazłem płat wilczomlecza sosnki - Euphorbia cyparissias z okazami porażonymi przez Aecidium euphorbiae.Bliskość drogi "usprawiedliwia' również obecność tej opony.W tym momencie podsumowałem swój zbiór i poczułem pewien niedosyt. Dlatego ponownie zagłębiłem się w las chociaż drzewostan nie wyglądał zachęcająco, szczególnie pod kątem obecności potencjalnych żywicieli grzybów pasożytniczych.

Bliżej torów las przecina linia energetyczna.W tej części drzewostan staje się młodnikiem.Oto dowód na to, że linia kolejowa jest blisko.Tutaj znalazł się płat zdrowej rogownicy pięciopręcikowej - Cerastium semidecandrum.

Były też większe płaty pięciornika piaskowego - Potentilla arenariaJednakże najbardziej ucieszyłem się ze znalezienia chorego rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa. Pomimo pospolitości żywiciela występująca na nim Peronospora cardaminopsidis trafiła mi się dopiero trzeci raz.

Po raz pierwszy znalazłem ten organizm grzybopodobny w 1992 roku w Bukownie a po raz drugi w 1994 roku Chrzanowie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji