Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-26 Mysłowice - na południe od Brzezinki
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3887
od września 2006

2011.06.01 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim odcinku podróży po pograniczu Jaworzna i Mysłowic spędzimy trochę czasu w rejonie Brzezinki. Dokładniej rzecz biorąc jest to obszar w osi fioletowej linii naniesionej na mapę firmy Compass.W tym miejscu ulica Cmentarna przechodzi w ulicę Piaskową. Teren jest zajęty pod działalność przemysłową. W tej okolicy również jak wynika z załączonej mapki znajduje się punkt poboru opłat na autostradzie określany jako Brzęczkowice.Przede wszystkim poszukiwałem grzybów pasożytniczych, dlatego na początek sprawdziłem ten łan jaskra rozłogowego - Ranunculus repens."Niestety" rośliny były zdrowe. Także w pobliskich chaszczach nie było chorych roślin.Zdrowe były także te jaskry ostre - Ranunculus acris.Jadę dalej. Mijam kolejne zadrzewienie w którym wyróżnia się czeremcha amerykańska - Padus serotina.Droga, ulica Piaskowa jest doskonała.Na poboczu znajdują się zbiorowiska mieszanej roślinności. Wśród nich na uwagę zasługuje po prostu koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.

Była tutaj również wyka kosmata - Vicia villosa.Najważniejszym obiektem w tej okolicy jest hałda odpadów kopalnianych. Od strony ulicy, jak mniemam posadzono szpaler topoli włoskiej - Populus nigra var. Italica.Pomiędzy hałdą a ulicą Piaskową znajduje się kolejna trawiasta przestrzeń.Tutaj zakwitły już jastruny - Leucanthemum vulgare.

Jest również pięciornik gęsi - Potentilla anserina.Nie wszystko jest idealne. Oto składowisko wyciętych drzewek. Pomiędzy nimi w trawach pojawia się fioletowa nuta firletki poszarpanej - Lychnis flos-cuculi.Po lewej stronie drogi idąc w kierunku autostrady spotkałem takie składowisko chrustu.Nieopodal wyraźnie wybijała się kępa "żółtków".Składały się na nią rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Tuż obok przycupnął gorczycznik pospolity - Barbarea officinalis.Ponadto jest w tej okolicy gorczyca polna - Sinapis arvensis.Zielonym przerywnikiem była jakaś duża łoboda - Atriplex.Ostatnim przedstawicielem rodziny kapustowatych - Brassicaceae o żółtych kwiatach był stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii.Reasumując. W pewnym sensie, wszak trzymamy się z daleka od polityki, przyłapałem tutaj "bandę czworga". Idziemy dalej. Oto ostatnie spojrzenie na chrust. Niestety, nie znalazłem na nim żadnych grzybowych zjadaczy drewna.Jesteśmy znowu po zachodniej stronie drogi, tam, gdzie wśród suchych drzewek rosły firletki.Oto zbliżenie kwiatów występującego w tym miejscu jastruna - Leucanthemum vulgare oraz firletki poszarpanej - Lychnis flos-cuculu.

Z chorych roślin pozyskałem stąd między innymi Aecidium euphorbiae z Euphorbia cyparissias. Pozostałe zbiory są jeszcze nie opracowane.Ponadto wystąpiła tutaj wyka brudnożółta - Vicia grandiflora.Inni potencjalni "pacjenci" to maruna bezwonna - Matricaria maritima ssp. inodora oraz komosa biała - Chenopodium album.

Ostatnie zdjęcie z tego miejsca to ostrożeń błotny - Cirsium palustre pośród pokrzyw - Urtica dioica.W sumie teren jest bogaty w gatunki roślin zasiedlających różnorodne siedliska. Tego dnia przeważająca ich liczba była po prostu zdrowa, ale jest pretekst do odwiedzenia tej okolicy w najbliższej przyszłości.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji