Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-31 Trzebinia Psary - po pikniku u Stacha
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3892
od września 2006

2011.06.02 22:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Na początek od razu mapa firmy Compass. Na wschód od rezerwatu Ostra Góra w Psarach u źródeł jednego z cieków składających się na rzekę Rudawę znajduje się miejsce piknikowe zwane "U Stacha".Aby tam dojść idziemy ulicą Piaskową w taki sposób aby trafić na wschodnią krawędź lasu oraz ominąć ujęcia wody pitnej.

Trakt jest dość szeroki. Na skraju lasu rośnie między innymi robinia akacjowa.Znajduje się tutaj również kompleks wydm. Cóż nazwa ulicy Piaskowa nie została nadana bez powodu.Bliżej miejsca piknikowego, którego z jakoś tak nie sfotografowałem w lesie znajduje się sporo dębów czerwonych - Quercus borealis var. Maxima.Nieco dalej w lesie rządzi sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.A to już zarośla nad strumykiem. Tutaj w drzewostanie rządzi olsza czarna - Alnus glutinosa. Trochę podejrzana jest obfitość pokrzyw, mięt i innego zielska, co świadczyłoby to o podwyższonej zawartości azotu oraz fosforanów w okolicy.Są też paprocie. Temu gatunkowi słabo się przyjrzałem, ale przypuszczam, że to po prostu Dryopteris dilatata.Pewien jestem, że ten gatunek to wietlica samicza - Athyrium filix femina.A oto kolejne osobniki domniemanej Dryopteris dilatata.

W zielonej gęstwie stanowią one pokaźną domieszkę.Woda w strumieniu jest przezroczysta. Po dłuższym czasie będzie ona jakoś wypita w Krakowie.I kolejne widoki zielonego tłumu.

Kiedy ja fotografowałem młodzież piekła kiełbaski i harcowała. Opuszczając to cudowne miejsce musiałem niestety pokazać fragment lokalnej kultury.A na zakończenie proponuję przyjrzeć się warstewkom piasku na przekroju wydmy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji