Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-26 Jaworzno, od Cezarówki do Jeziorek - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3897
od września 2006

2011.06.03 22:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim odcinku tego fotoreportażu ciągle jesteśmy w kompleksie leśnym w części zwanej Dąbrowa, położonym pomiędzy Cezarówką Dolną, Cezarówką Górną a Jeziorkami. Tym razem poruszamy się wzdłuż odcinka oznaczonego na mapie firmy Compass kolorem fioletowym.
Zacznijmy od ostatniego śmiecia znalezionego tego dnia w tym lesie.A poza tym fizjonomia lasu specjalnie się nie zmieniła. Wciąż jest to coś w rodzaju boru mieszanego.Pozwoliłem sobie w tej okolicy na artystyczne ujęcie dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Tutaj też było sporo rzeżusznika hallera - Cardaminopsis halleri. Sprawdzałem uważnie jego populacje poszukując Puccinia thlaspeos. Tego dnia było to bezskuteczne.Spójrzmy teraz na kilka widoków gęstwy lasu jako takiego.

W pewnym momencie zauważyłem skupisko sporych rozmiarów osobników kokoryczki licznokwiatowej - Polygonatum multiflorum. Okazy miały ponad 80cm wzrostu.Przyjrzyjmy się z bliska jej kwiatom.Z ziemi wyszły już storczyki. To oczywiście jakaś wariacja na temat Epipactis helleborine.W środkowej partii drzewostanów sporą domieszkę stanowi dąb czerwony - Quercus borealis var. Maxima.

Część tutejszych sosen ma mocno poskręcane pnie.Jednakże w tej partii lasu, na kilkanaście metrów przed zakrętem moją uwagę przyciągnęły te brzozy Jest to brzoza omszona - Betula pubescens.

A oto kolejne skupisko biało kwitnących roślin. Tym razem to możylinek trójnerwowy - Moehringia trinervia.Kilka jego okazów porażał wroślik - Peronospora arenaria.

Jedziemy dalej. Za chwilę skręcimy w lewo i będziemy się poruszać w kierunku północnym.Las niczym specjalnym się nie wyróżniał i dlatego szybko przemknąłem do jego północnej krawędzi.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji