Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-05-18 Na tropie właściwego Schroniska w Pogorzycach
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3928
od września 2006

2011.06.09 21:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kiedy zapytano mnie o Schronisko w Pogorzycach byłem przekonany, że chodzi o miejsce które na mapach firmy Compass oznaczyłem żółtą kropką.


Aby tam dotrzeć podjechaliśmy ulicą Grodzisko w Pogorzycach tak daleko jak tylko to było możliwe. Po wschodniej stronie drogi znajdują się zarastające pola uprawne.Po zachodniej stronie, wzdłuż krawędzi wysokiej skarpy mijamy zarośla. Teraz kwitły tam głogi - Crataegus.Ponieważ bardzo nam się spieszyło na wysokości miejsca, gdzie znajduje się poszukiwana przez nas jaskinia wyszliśmy do lasu. Tutaj drzewostan był bardzo rzadki.A oto interesujący nas obiekt. przybliżone współrzędne tego miejsca to N: 50 stopni, 05 minut, 22 sekundy; E: 19 stopni, 25 minut, 26 sekund.Miejsce to, jak widać jest znane nie tylko mnie.Trafił tutaj nawet smakosz Wojaka.Powstanie tutaj jaskini jest wysoce prawdopodobne, gdyż mamy tutaj wyraźną formację skalną - I wapień falisty, czyli wapienie gogolińskie dolne triasu środkowego.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że jest to twór sztuczny, podobnie jak lochy niedaleko Płazy Wapiennika czy na Bukowicy w Zagórzu w których podziwialiśmy lodowe stalagmity. W tej okolicy znajduje się niewielki kamieniołom. Ale to nie był czas na rozstrzyganie tego dylematu. Wracamy.Po drodze mijamy łan przytulii wonnej - Galium odoratum.Przez ten odcinek lasu pomiędzy naszą jaskinią a główną drogą biegnie dobrze wydeptana ścieżka.

Doskonałym drogowskazem jest najstarszy w tej okolicy buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Znajduje się on w okolicy, gdzie z głównej drogi należy zejść na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną prowadzącą do Grodziska Wielkiego. formalnie rzecz biorąc jest to granica Pogorzyc i Płazy Starzyn, ale w terenie jej nie zobaczycie.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji