Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-05-25 Na wschód od Młoszowy - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3937
od września 2006

2011.06.12 22:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ubiegłym roku bardzo intensywnie penetrowałem Parowy Karniowickie położone na wschód od Młoszowy, części Trzebini. formalnie rzecz biorąc część tego terenu to Młoszowa, część Karniowice, część Dulowa, ale w sumie tak czy owak Trzebinia. Tak to wygląda na mapie firmy Compass. W tym odcinku pokażę co znajdowało się w osi czerwonej linii.
Parę dni przed wykonaniem tego fotoreportażu padały intensywne deszcze i dlatego niemalże wszystkie rośliny były zbrukane lessem.Oto dąbrówka rozłogowa - Ajuga reptans.Tak wyglądał wiąz - Ulmus. Część jego liści była czysta, ponieważ błoto sięgało nieco poniżej metra.Odnoszę wrażenie, że jest to wiąz górski - Ulmus glabra.Błoto było niemalże wszędzie.Tutaj, mam takie wrażenie, to tojeść rozesłana - Lysimachia vulgaris. Z boku wychyla się przetacznik ożankowy - Veronica chamaedrys.Ten mniszek zdecydowanie rozchylił swój koszyczek po ataku błota.Jesteśmy już w bocznej odnodze. Jak widać na tym przykładzie fala błotnistej wody tutaj nie dotarła.Tutaj w zielonym tłumie wyróżniały się czyste dąbrówki rozłogowe - Ajuga reptans. Towarzyszy im między innymi skrzyp leśny - Equisetum sylvaticum.Zwracałem również uwagę na chore rośliny. Oto jaskier rozłogowy - Ranunculus repens porażony przez Peronospora ranunculi. Jak widać choroba nie przeszkodziła "pacjentowi" zakwitnąć.

Część terenu jest pokrywa zwartą zielenią, część jest prawie łysa. W takim miejscu znalazłem dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.Wbrew pozorom to nie trawa, ale turzyca i do tego odległokłosa - Carex distans, dawniej Carex remota.

Najciekawszym odkryciem tego dnia było stwierdzenie występowania w zakończeniu tej odnogi parzydła leśnego - Aruncus silvestris. Dokładnie w tym samym miejscu wczesną wiosną stwierdziłem występowanie zachyłki oszczepowatej - Phegopteris dryoptesis.

Powoli wracamy do głównego ciągu. Północna część tej odnogi jest pozbawiona bujnej roślinności.Zanim jednak zająłem się florą tego stoku zwróciłem uwagę na leżące na ziemi gałęzie topoli holenderskiej - Populus x canadensis cv. Marylandica. Wskazuje na to kształt blaszek liściowych i owocostany.

Nader liczne są tutaj paprocie. Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix masDominuje jednak wietlica samicza - Athyrium filix femina.

Jest również nerecznica szerokolistna - Dryopteris dilatata.A na zakończenie ponowny powrót do głównego ciągu. Oto jak malowniczo wyglądał lepiężnik różowy.Ten odcinek naszego spaceru kończymy optymistycznym akcentem, czyli kwiatem jaskra rozłogowego - Ranunculus repens wychylającego się spośród brudnych liści podagrycznika - Aegopodium podagraria.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji