Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2010-06-22 Na wschód od Młoszowy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «

#3943
od września 2006

2011.06.15 22:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Parowy Karniowickie, położone na wschód od Młoszowy okazały się być bardzo interesującym miejscem. Tamtego pamiętnego roku złaziłem je, jak to się powiada do bólu. Tym razem zajrzałem w pięć miejsc. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.
W punkcie pierwszym, tuż przy wejściu trafiła się piękna pnąca róża. Zapewne trafiła tutaj ze śmieciami i dlatego nie uważałem za stosowne dociekać jej przynależności gatunkowej.

Udajemy się teraz do punktu drugiego, bocznej odnogi położonej po zachodniej stronie parowów. Na początku turzyca odległokłosa - Carex distans.

Tutaj też rośnie parzydło leśne - Aruncus silvestris. I względem niego mam mieszane uczucia. Stanowisko naturalne, czy też jakiś ogrodowy wyrzutek. Odwiedzałem bowiem te miejsca w minionych latach i jakoś go sobie stąd nie przypominam.

W punkcie trzecim, po opuszczeniu bocznej odnogi znalazłem młodą sarenkę. Zrobiłem jej kilka zdjęć, obchodząc tak daleko, jak tylko to było możliwe.Punkt czwarty to wschodnia odnoga z najstarszymi bukami zwyczajnymi - Fagus sylvatica w tej okolicy. Tutaj wykonałem tylko jedno zdjęcie.Więcej czasu spędziłem w odnodze położonej przy południowo-wschodnim skraju parowów, czyli w punkcie piątym. Tutaj większe płaty tworzyła tojeść gajowa - Lysimachia nemorum.

Nowością była dla mnie zachyłka trójkątna - Phegopteris dryopteris zwana obecnie cienistką trójkątną - Gymnocarpium dryopteris. Teoretycznie jest to gatunek pospolity w Polsce, ale na terenie ziemi chrzanowskiej rzadki. W każdym bądź razie łatwiej ci u nas o storczyka, nierzadko ginącego w Polsce niż o tę paproć.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2010 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji