bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2009-04-18 Z Chrzanowa do Libiąża przez Gumnice Duże
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «

#3962
od września 2006

2009-04-18 Z Chrzanowa do Libiąża przez Gumnice Duże #1

2011.06.20 22:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia, a była to sobota, odbyłem wycieczkę w gronie moich sympatyków oraz pensjonariuszy trzebińskiego sanatorium pod klepsydrą. Zasadniczym celem naszego spaceru były tereny leśne pomiędzy Chrzanowem a Libiążem. Oto fragment mapy firmy Compass na której zaznaczyłem pierwszy odcinek tej wyprawy.



Zanim na dobre ruszyliśmy w drogę sfotografowałem Muzeum w Chrzanowie. Na początek zza kwitnących śliw wiśniowych - Prunus cerasifera a potem w taki sposób aby na pierwszym planie znalazł się kwiat magnolii japońskiej - Magnolia kobus.





Odcinek trasy, która biegła przez zabudowę Chrzanowa a także leśny fragment ulicy Powstańców Styczniowych sobie darowałem. Pierwsze zdjęcia przedstawiają tę ulicę po przejściu skrzyżowania z drogą do chłodni, w okolicy gdzie za chwilę wejdziemy do lasu.





W tym momencie weszliśmy na terytorium Libiąża. Biegnąca przez las droga jest utwardzona. Powstała ona w czasie II Wojny Światowej, gdyż w tym lesie zlokalizowane były magazyny amunicji. Ponieważ zostały one wysadzone, wciąż jest tutaj, pomimo upływu tylu lat, bombowo.







Jak widać ta droga jest częścią ścieżki rowerowej, dlatego czasami można spotkać takie obrazki.



Było wczesne przedpołudnie. W rzadkim drzewostanie można było czasem zrobić ciekawe ujęcia.



Jest to typowy las gospodarczy pośredni pomiędzy borem świeżym a borem mieszanym.



A teraz, chociaż do najbliższych zabudowań oraz głównej drogi jest dość daleko zaskakująca instalacja, będąca oczywiście formą ostrej akcji protestacyjnej przeciwko wysokim kosztom legalnego pozbywania się odpadów.



Powoli zbliżamy się do przecinającej ten kompleks leśny linii wysokiego napięcia. Oto dowód na prowadzoną tutaj gospodarkę leśną. Ten jej etap określam jako był las.



Bliżej linii wysokiego napięcia znajduje się faza będzie las. Oczywiście faza najmilsza oku każdego przyrodnika nazywa się jest las.



Same Gumnice Duże były już bohaterem innego fotoreportażu, dlatego tak się jakoś złożyło, że raczej zainteresowałem się kwitnącym szczawikiem zajęczym - Oxalis acetosella. Prawdę powiedziawszy gęsty drzewostan w tej okolicy uniemożliwia sfotografowanie wzniesienia jako takiego.





A oto drzewostan na szczycie wzniesienia. W tle dominują modrzewie - Larix, na pierwszym planie mamy sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.



A w runie większe powierzchnie zajmuje szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.



Oto widok lasu z południowej strony Gumnic Dużych.



W tej części drzewostanu znajduje się sporo lipy drobnolistnej - Tilia cordata.







Podczas schodzenia ze szczytu wzniesienia oraz na odcinku do kolejnego punktu, którym były Gumnice Małe nie wykonywałem zdjęć.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji