Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-06-25 Gnieźnik pod Zbójnikiem w rok później
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#3974
od września 2006

2011.06.26 23:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym wątku - https://www.bio-forum.pl/cgi-local/board-auth.cgi?file=/3280/349261.html - opisałem stan stanowiska gnieźnika leśnego w rejonie wzgórza Zbójnik w Chrzanowie Borowcu. Teraz od tego miejsca rozpoczęliśmy tę sobotnią włóczęgę, ale zacznijmy od początku. Powróciwszy z wyprawy w okolice Czarnuchowic, Bierunia i Bobrku postanowiliśmy, że czekanie na lipiec byłoby bez sensu. Dlatego umówiliśmy się na sobotę 25 czerwca. Prognozy pogody nie były zachęcające i być może dlatego pojawił się tylko jeden, zmotoryzowany uczestnik. Tedy w dwóch, odczekawszy pół godziny ruszyliśmy w drogę. Zajrzeliśmy w cztery miejsca, w których wykonałem mnóstwo zdjęć. Teraz zaprezentuję je w siedmiu fotoreportażach. Na początek mapa firmy Compass. Wędrujemy trasą oznaczoną kolorem zielonym.Startujemy od zakończenia ulicy Dolomitowej. Początkowo droga wiedzie przez liściasty młodnik, w którym znajdziemy sporo dębu czerwonego - Quercus borealis var. Maxima.

Storczyków jest ci tutaj dostatek. Po kilkunastu metrach trafiły się pierwsze okazy z kręgu kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.

Był też rozkwitający kruszczyk rdzawoczerwony - Epipactis atrorubens.

Po pewnym czasie zaczyna się cienista część lasu, w której runo jest rzadkie. Tutaj też dominują młode buki zwyczajne - Fagus sylvatica.

W tej okolicy także trafia się kruszczyk szerokolistny. Istnieje pewne prawdopodobieństwo występowania w tym rejonie mieszańca z kruszczykiem rdzawoczerwonym - Epipactis x schmalchauzeni.Rozważając ten problem idziemy dalej. Las ponownie jest częściowo prześwietlony.Teraz mijamy skrzyżowanie z linią oddziałową.Po drodze w runie lasu mijamy płat z konwalijką dwulistną - Majanthemum bifolium.Są też pojedyncze przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis, którym towarzyszą siewki jarząbu pospolitego - Sorbus aucuparia.Idziemy dalej. Oto dość cienisty zakątek z intrygującą świetlną plamą.W sumie pokonaliśmy około trzech czwartych drogi do stanowiska storczyka będącego celem naszej wyprawy. Teraz po obu stronach drogi mamy pozbawioną gęstego runa typową buczynę.Tutaj większe powierzchnie zajmuje konwalia majowa - Convallaria majalis.Wreszcie znajdujemy się w miejscu, gdzie występował gnieźnik leśny - Neottia nidus-avis, ale jakoś go przeoczyliśmy i ruszyliśmy na poszukiwania nieco dalej.Tym nie mniej dostrzegłem zerwę kłosową - Phyteuma spicatum.

Towarzyszył jej kopytnik pospolity - Asarum europaeum.Tamta zerwa była już przekwitnięta. Oto druga, przekwitająca.Na łodydze innej rośliny chyżo pomykał krzyżak zielony - Araniella cucurbitina. Niestety, nie udało mi się go namówić na dłuższą sesję fotograficzną.Za prześwietlonym płatem buczyny pojawił się kolejny zielony tłumek.Oto pierwszy napotkany tego dnia gnieźnik leśny - Neottia nidus-avis.

Dalej las był gęstym młodnikiem. Tam już na pewno gnieźników nie było.Dlatego rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania w okolicy, gdzie namierzyliśmy pierwszego osobnika. Oto plon tych poszukiwań. Jak widać storczyki już przekwitły.Było jeszcze kilka innych grup, ale ponadto występuje tutaj dość licznie wawrzynek wilcze łyko - Daphne mezereum.Dopiero wracając zauważyliśmy, że tam, gdzie pozornie nic nie było gnieźnik występuje w sporej ilości. Zasadniczo nie rzucał się w oczy. Kiedy jednak zniżyłem się do jego poziomu uzyskałem bardzo ciekawe efekty.Na tym tle wyraźnie widać okaz z zeszłego roku.

W sumie szkoda, że podobnie jak w ubiegłym roku spóźniłem się i musiałem podziwiać gnieźnika leśnego - Neottia nidus-avis w stanie zejściowym.A dla tych, którzy chcieli by tej rośliny poszukać tutaj samodzielnie proponuję ten widok. Oto charakterystyczne rozwidlenie dróg, z których prawa jest oznakowaną "szlakostradą" prowadzącą do przełęczy pomiędzy Zbójnikiem a Żelatową.W poszliśmy dalej tą trasą, ale to co wówczas zobaczyliśmy będzie tematem kolejnego fotoreportażu.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 27.czerwca.2011)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji