Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2011-04-11 Mysłowice - nad Boliną Południową, część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «

#4010
od września 2006

2011.07.06 19:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy w Mysłowicach. Spacerujemy terenami położonymi nad ściekiem Bolina Południowa. Tym razem startujemy w przybliżeniu od punktu określonego następującymi współrzędnymi - N: 50 stopni, 14 minut, 10 sekund; E: 19 stopni, 6 minut, 31 sekund. Po minięciu prawobrzeżnego, janowskiego dopływy Bolina zdecydowanie z cieku zamienia się w ściek. Od tej chwili możemy mówić, że stanowi ona element fortyfikacji broniących Mysłowic od strony Katowic. Na początku cuchnąca fosa, potem wysoki wał w którym znajdują się nieliczne łatwe do zablokowania przepusty. Tak w tych okolicznościach powinna być postrzegana ulica Obrzeżna Zachodnia. Na razie nutka optymizmu. Minęliśmy trzcinowisko. Teraz napotkałem kolejny prawobrzeżny ciek wpadający do ścieku.Są tutaj również równoległe do Boliny mokradła z przezroczystym płynem.Tym nie mniej śmieci na poboczu zdarzają się.Tuż przed północnym skrajem polany nad rzekę można zejść po schodach. Skwapliwie skorzystałem z tej możliwości.Z dołu wyraźnie widać, że Obrzeżna Zachodnia ma charakter fortalicji.Tutaj, czyli kilkadziesiąt metrów przed lasem widać, że nasz ściek jest zasadniczo wpuszczony w kanał, ale stara się trochę kręcić.W rejonie schodów wyraźnie widać, że koryto rzeki wypełnia ciecz o sporej zawartości wody.Nieco dalej do Boliny wpada z prawej strony kolejny ciek z czystą wodą bogatą w związki żelaza, co daje ciekawe efekty kolorystyczne.

Mijamy teraz fragment wybetonowany. Ciecz pieni się.O tej chwili zaczyna się odcinek zdziczały. Gdyby była w nim woda byłoby tutaj ślicznie.Tuż przed skrajem lasu sytuację próbuje ratować z lewego brzegu ta niewielka strużka.Idziemy teraz przez las bardzo wygodną drogą.Widać z niej wyraźnie prawy wysoki brzeg.A w korycie jak wyraźnie widać znajduje się ciecz o dziwnym składzie.

A że droga jest szeroka, znalezienie tego czegoś na lewym brzegu rzeki było wysoce prawdopodobne.Bo coś takiego na prawym brzegu jest normą.Idziemy dalej. Droga jest rzeczywiście bardzo szeroka.A na poboczu Obrzeżnej Zachodniej bez zmian.Ciecz także w korycie jest niezmiennie taka sama. Panującej tutaj atmosfery można się domyślać.I nie zmienia tego kolejny wpadający z prawego brzegu ciek z czystą, bogatą w związki żelaza wodą.Dlatego czas na chwilę oderwać się od tego ścieku. Prawdę powiedziawszy nie bardzo było na czym zawiesić oka. Oto dopiero co zakwitająca kosmatka owłosiona - Luzula pilosa.Rozwinęły się również liście jarzębiny - Sorbus aucuparia.Były też zielone kępy rzeżusznika Hallera - Cardaminopsis Halleri.W tym momencie postanowiłem opuścić ten obszar udając się do miasta ulicą Stefana Batorego. Miejsce to określają następujące współrzędne - N: 50 stopni, 14 minut, 15 sekund; E: 19 stopni, 6 minut, 22 sekundy. Oto rzut okiem wstecz w kierunku lasu który dopiero co puściliśmy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji